Možda ste propustili našu analizu Tuđmanovih spomenika ili tko su bili najgori serijski ubojice u Jugoslaviji

Donosimo vam pregled članaka koje možda niste stigli pročitati

FOTO: Telegram

Za čitatelje Telegrama donosimo pregled članaka koje ste možda propustili jučer i prekjučer ili ih naprosto niste imali vremena pročitati pa ste kasnije zaboravili. Pripremili smo stoga odabir naših tekstova koje ćete, nadamo se, rado pročitati.

1. Ugledna povjesničarka urbanizma Snješka Knežević komentirala je budući most iznad Miramarske

Dr. sc. Snješka Knežević najznačajnija je povjesničarka urbanizma u Hrvatskoj, a svom prvom komentaru za Telegram problematizira novi pješački most iznad Miramarske ulice u Zagrebu. Legendarna znanstvenica objašnjava na kojim se pogrešnim procjenama zasniva taj milijunski projekt te zašto bi bilo razumno da se obustavi gradnja započeta prije desetak dana.

2. Bandić je najavio izgradnju najvećeg spomenika Tuđmanu, a mi smo istražili koliki bi trebao biti

Izgradnju spomenika Franji Tuđmanu zagrebački gradonačelnik Milan Bandić prvi put je spomenuo 2013. tijekom predizborne kampanje, a neki dan, uoči koncerta koji se u povodu Dana grada Zagreba (vrlo prikladno) održavao na Trgu dr. Franje Tuđmana, ponovno je aktualizirao tu ideju. Obećao je da će natom trgu izgraditi najveći i najljepši spomenik prvom hrvatskom predsjedniku te napomenuo da će se natječaj raspisati i završiti za trajanja ovog mandata. Istražili smo stoga koliko su veliki postojeći spomenici i kako izgledaju te koliki bi slijedom toga trebao biti ovaj Bandićev.

3. Otkrili smo da Marina Lovrić Merzel ima stan u Zagrebu, koji je skrivala od USKOK-ovih istražitelja. Ali uzalud

USKOK je podignuo optužnicu protiv bivše sisačko-moslavačke županice Marine Lovrić Merzel i još pet osoba zbog korupcije i primanja mita, a mi smo doznali i da je u samom finišu istrage, svega nekoliko dana prije podizanja optužnice, USKOK uspio ishoditi i blokadu nekoliko nekretnina u vlasništvu bivše županice i njezine majke. Riječ je o stanu od 70-ak kvadrata u središtu Zagreba, Trpimirovoj ulici, te tri oranice i livade u okolici Siska. Stan je Lovrić Marzel od istražitelja skrivala, ali očito bezuspješno.

4. Robert Ježić u Zürichu je, doznao je Telegram, 16 sati odgovarao o okolnostima isplate mita Sanaderu

Robert Ježić, hrvatski biznismen, bivši vlasnik Diokija te ključni svjedok USKOK-a protiv Ive Sanadera u procesu Ina-MOL, dao je novi iskaz. Kako doznaje Telegram iz dva neovisna izvora, Ježić je svojevoljno pristupio ispitivanju 3. i 4. svibnja u Zürichu. Odgovarao je na pitanja o okolnostima isplate mita premijeru Ivi Sanaderu, i to punih 16 sati. Bilo je tijekom tog vremena riječi i o famoznih 5 milijuna eura, nezakonito stečenih u privatizaciji Ine, koji su bili mito za Sanadera, a koje Ježić još nije vratio državi.

5. Goran Vojnović o ideji države i našem odnosu prema toj istoj, ali sada stvarnoj državi

Goran Vojnović, istaknuti slovenski književnik, scenarist i filmski redatelj, za Telegram piše o ideji države, koju volimo, i stvarnoj državi, koju potkradamo. Sociolozi su, kaže on, ti koji bi nam trebali reći može li se, i kako, mijenjati mentalitet ljudi, koji tako često vole svoje države samo preko vikenda, kada treba na nogometnim stadionima mrziti pripadnike drugih nacija, dok ih na radnom mjestu ta ista država uopće ne zanima jer ne razumiju da se tu radi o istoj državi i da je država koju tako spremno brane od svakojakih čefura i cigana, ista ona država koju potkradaju svojim neodgovornim radom u državnim tvrtkama i ustanovama.

6. Telegramov serijal o Zagrebačkoj školi crtanog filma donosi nastavke o 1990-ima i 2000-ima

Ususret ovogodišnjem Animafestu, svjetskom festivalu animiranog filma koji se od 1972. održava u Zagrebu i jedan je od najstarijih i najvažnijih u svom području, Telegramova redakcija kulture odlučila je realizirati seriju od pet tekstova posvećenih povijesti i sadašnjosti Zagrebačke škole crtanog filma, kulturnom i umjetničkom fenomenu koji je Animafestu inicijalno zajamčio svjetski prestiž. Četvrti nastavak posvećen je uglavnom devedesetim godinama, kao i godinama koje su im neposredno prethodile, a peti dvijetisućitima, godinama kada je kriza više-manje apsolvirana a male producentske kuće i udruge počele su nicati kao gljive poslije kiše.

7. Donosimo vam priče o nazloglasnijim serijskim ubojicama u bivšoj Jugoslaviji

Države bivše Jugoslavije nisu zaostajale za ostatkom svijeta po pitanju serijskih ubojica, iako je Amerika prednjačila ljudima čiji identitet, pa čak i sistem ubijanja još uvijek nije u potpunosti razjašnjen. U službenim podacima spominje se 8 serijskih ubojica na području bivše Jugoslavije, a mi vam donosimo sažetak njihivih života (i zločina).

8. Test mađarskog psihijatra navodno otkriva kakvi smo zaista (uz pomoć fotografija psihijatrijskih bolesnika)

Test, koji je kreirao mađarski psihijatar Leopold Szondi još davne 1935. godine, sastoji se od 48 fotografija psihijatrijskih bolesnika koji su svrstani u osam grupa. Sažeta verzija testa provodi se tako da osoba odabere jedno lice od ovih osam koje ne bi voljela susresti u mraku, a na temelju toga izvodi se analiza njenih sklonosti.

9. Razgovarali smo s najboljim poznavateljem zmija u Hrvatskoj (i kaže da je naš mozak evoluirao zbog – zmija)

Telegramova novinarka razgovarala je s najboljim poznavateljem zmija u zemlji, profesorom na Biološkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, doc. dr. sc. Zoranom Tadićem, koji nam je ispričao sve o svojoj kolekciji od 120 zmija, kao i zašto je njima malo opsjednut (ali na sladak način).