Nakon snažne podrške Crkve, jasno je: Božo Petrov ima jedinstvenu priliku izgraditi novu desnicu

Hrvatskoj treba moderna, demokršćanska ekonomski liberalna desnica

FOTO: Vjekoslar Skledar/Telegram

“Jedan je potpredsjednik javno pristao odstupiti u interesu Hrvatske, a drugi ne samo da na to nije pristao, nego je počeo raditi na smjeni predsjednika Vlade… više se nego jasno očitovalo kome je do hrvatskoga dobra, a kome je do vlastitih interesa”, stoji u nedavnom uvodniku Glasa Koncila, službenog glasila Kaptola, o razlikama između Bože Petrova i Tomislava Karamarka.

U komentaru koji potpisuje glavni urednik Ivan Miklenić, Karamarka se, između ostalog, proziva za “moralnu krivnju” u aferi MOL. Međutim, gornji ulomak u kojem Miklenić hvali Božu Petrova posebno je zabolio vladajuće strukture Hrvatske demokratske zajednice. Nakon takve crkvene podrške čelniku Mosta, jasno je: ako Petrov dobro odigra svoje karte, mogao bi ponuditi ozbiljnu dugoročnu alternativu HDZ-u na desnici.

Moderna demokršćanska desnica

“Most bi, od spontanog pokreta otpora duopolu SDP-a i HDZ-a, mogao postati moderna, demokršćanska opcija desnog centra”, rezonira jedan nekadašnji član HDZ-ovog vodstva, koji je zamolio za anonimnost. “HDZ je taj prostor napustio negdje 2012. ili 2013. godine, kad smo se odlučili za ideološke obračune, analize totalitarizama i retoriku o izdajnicima”, kaže.

Slično razmišljaju još neki članovi HDZ-a s kojima smo razgovarali o poruci Glasa Koncila. Most je već na izborima 2015. zauzeo prostor koji je HDZ napustio, pozicionirajući se kao reformistička opcija koja se, za razliku od velikih stranaka, može obračunati s grijesima prošlosti. Grijesima poput troškova države, nekontroliranog javnog sektora i uhljebničkog mentaliteta SDP-a i HDZ-a.

No, tadašnje poruke Mosta ipak su bile konfuzne. Osim osnovne poruke, da nisu HDZ ni SDP, Most nije ponudio koherentnu ekonomsku viziju ni politike. Nakon podrške Crkve u ratu protiv Karamarkovog HDZ-a, imaju šansu izgraditi ozbiljnu, dugoročnu političku platformu koja bi mogla trajno oteti dio birača Hrvaske demokratske zajednice.

HDZ je uvijek povećavao socijalna davanja

“Most je u prilici da prekine šizofrenu situaciju u kojoj je najveća desna stranka, HDZ, također iznimno lijeva stranka kad su u pitanju socijalna davanja i zapošljavanje u javnom sektoru”, kaže za Telegram jedan ekonomist desnijeg političkog svjetonazora. To je davno definirao još Andrija Hebrang, kazavši da HDZ želi biti najdesniji u zaštiti nacionalnih interesa i najljeviji u širenju socijalne države.

“S druge strane, socijaldemokrati su, naročito u prošlom mandatu, bili ti koji su pokušavali uvesti kakve-takve, mlake tržišne reforme, poput outsourcinga ili koncesije na autoceste. A HDZ ih je onda morao napadati”, analizira, “što je posve neprirodna situacija. Umjesto da desnica bude ta koja privatizira, liberalizira i oslobođa biznis od regulative, a ljevica solidarizira”.

Također, zbog svog velikog članstva i prošlosti, ovakav HDZ ne može vjerodostojno okrenuti na desni ekonomski populizam o uhljebima i rastrošnom javnom sektoru, što bi bila njegova prirodna i nužna pozicija. Sve je to prostor koji Most, kao mlada stranka desnog centra, može legitimno zauzeti. A toga se u HDZ-u, kažu izvori Telegrama, najviše boje.

Tri procesa koja trenutno pritišću HDZ

HDZ trenutno pristišću tri istovremena procesa koji mu smanjuju izborni potencijal. Prvi je radikalizam, personificiran u ministru kulture i obračunu sa školskim kurikulumom, koji odbija dobar dio umjerenih konzervativnih birača. Kao što je nedavno napisao naš Ivan Violić, “najveća moguća pogreška bilo kojeg predsjednika Hrvatske demokratske zajednice jest dopustiti da HDZ postane radikalno desna stranka”.

Drugi proces je gubitak vjerodostojnosti kod biračkog tijela zbog afera predsjednika stranke. Kao što je Telegram pisao još uoči izbora, najveća opasnost za HDZ je bilokakva asosijacija sa Sanaderovim vremenom, jer dobar dio retorike Karamarkovog HDZ-a bio je usmjeren na nove ljude, novo vrijeme i novo domoljublje, bez korupcije i privatnih interesa.

To objašnjava distanciranje Kaptola i Pantovčaka, saveznika HDZ-a u konzervativnoj revoluciji, koji u ovim aferama vidi opasnost za provedbu svjetonazorskih promjena. Treći proces je ovaj najnoviji, pokušaj izbjegavanja izbora pod svaku cijenu – Karamarko uporno ponavlja nespretnu frazu kako su izbori “zadnje na što su spremni” – pa čak i pod cijenu koaliranja s ljudima koje su prozivali za nenarodnost i izdaju.

Najveća opasnost domoljubne retorike

To je oduvijek bio najveći rizik domoljubne retorike. “Ako koaliciju nazoveš ‘domoljubnom’, a drugu stranu prozivaš za nedomoljublje, onda prokleto dobro moraš paziti da tako i bude. Afera Konuzltantica i izbjegavanje izbora pod svaku cijenu to su trajno narušili”, kaže Telegramov sugovornik.

A kao što je jučer napisao naš Goranko Fižulić, HDZ, kao ni jedna druga hrvatska stranka, “nije kadar sebe reformirati dok je na ili pri vlasti”. Sve ovo otvara vrata za Most da, iz protestne opcije birača koji nisu željeli HDZ ni SDP, postane stabilna stranka na desnom centru. “Ono što je jedno vrijeme HNS bio na prostoru lijevog centra”, kaže naš sugovornik.

“Pritom, Most može ostati na desetak posto rejtinga, ali može biti puno moderniji i progresivniji od ovog HDZ-a. Ako na svoju stranu pridobiju obrtnike i poduzetnike kojima je pun nos propisa, birokracije i poreza, utjecaj Mosta bit će puno veći od njihovog rejtinga”, kaže. A moderna desna opcija ono je što Hrvatskoj najviše nedostaje.