TikTokov CEO dao otkaz nakon tri mjeseca. Otišao je zbog političkih pritisaka

Kevin Mayer je na čelo TikToka došao u svibnju

(FILES) In this file photo Kevin Mayer, chairman of direct-to-consumer and international business at The Walt Disney Company, attends the annual Allen & Company Sun Valley Conference, July 12, 2018 in Sun Valley, Idaho. - TikTok CEO Kevin Mayer said August 26 he has quit the wildly popular social media platform.
His resignation comes after US President Donald Trump claimed the video app could be used to spy on Americans and ordered a crackdown on the Chinese-owned company. (Photo by Drew Angerer / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP)
FOTO: AFP

TikTokov šef Kevin Mayer dao je otkaz nakon samo tri mjeseca na čelu kompanije. Kao razlog svog odlaska, Mayer navodi politički pritisak koji se vrši na kompaniju.

“U posljednjim tjednima, politička situacija se drastično promijenila. Pomno sam promislio koje će to posljedice imati na kompaniju i na moju ulogu u njoj. Zbog toga, ali i zbog skorog rješenja ove situacije, teškog srca vam javljam da sam odlučio napustiti kompaniju”, napisao je Mayer u e-mailu svojim zaposlenicima, piše New York Times.

Mayer se u svibnju pridružio TikToku kao CEO, a imao je i ulogu COO-a u matičnoj kompaniji ByteDance. Prije pridruživanja TikToku, Mayer je radio kao šef odjela za streaming servise u Disneyu, a za sada nije poznato gdje će Mayer nastaviti svoju karijeru.

Sigurno nije očekivao ovakvu situaciju

Kada se u svibnju pridružio TikToku, Mayer zasigurno nije očekivao ovakav razvoj događaja za kompaniju. Početkom srpnja, američki državni tajnik Mike Pompeo izjavio je da SAD razmatra zabranu TikToka, budući da ga smatraju “špijunskim alatom kineske Komunističke partije”. Par tjedana kasnije, oglasio se i predsjednik Donald Trump, koji je najavio zabranu te društvene mreže u Americi.

Dva dana kasnije, u priču je uskočio Microsoft, koji je najavio početak pregovora oko preuzimanja vlasništva i upravljanja poslovanjem TikToka za područje Amerike, Kanade, Australije i Novog Zelanda, kako bi se izbjegla zabrana. Trump je pristao na Microsoftovu ponudu, pa im je dao rok od 45 dana za preuzimanje. Početkom ovog tjedna, TikTok je odlučio tužiti američku vladu, odnosno predali su tužbu protiv Trumpovog izvršnog naloga o zabrani. Tvrde da ne postoje dokazi da su ugroza za nacionalnu sigurnost.