EU tužitelji objavili detalje velike akcije na Geodeziji: kako je bivši dekan izgradio mrežu prevare i zgrnuo 2 milijuna eura

Među uhićenima su sad već bivši dekan Geodetskog fakulteta i profesor istog Fakulteta

FOTO: Davorin Visnjic/Pixsell

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) pokrenuo je istragu protiv 29 hrvatskih državljana, koji su danas uhićeni na zahtjev EPPO-a te jednog trgovačkog društva, zbog sumnje na subvencijsku prijevaru i zlouporabu u postupku javne nabave na Geodetskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Među uhićenima su sad već bivši dekan Geodetskog fakulteta i profesor istog Fakulteta, zbog sumnje na zlouporabu položaja i ovlasti, zlouporabu u postupku javne nabave, krivotvorenje službene isprave i pranje novca, priopćio je EPPO. Radi se o bivšem dekanu Alminu Đapi i profesoru Bošku Pribičeviću o kojima je Telegram imao niz otkrića.

Do uhićenja je došlo nakon istražnih radnji provedenih u suradnji sa Samostalnim sektorom za financijske istrage Porezne uprave Ministarstva financija i Nacionalnim policijskim Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, koje su uključivale pretrage na Sveučilištu u Zagrebu dana 29. lipnja 2023.

Istražitelji privode bivšeg dekana Đapu Davorin Visnjic/PIXSELL

Organizirali radove vrijednosti od 6 milijuna eura

Postoji osnovana sumnja da su u razdoblju od svibnja 2019. do studenoga 2023., bivši dekan i profesor na Geodetskom fakultetu organizirali postupke javne nabave za robe, usluge i radove za četiri projekta ukupne vrijednosti od 5.988.300,00 eura, 85 posto sufinancirana sredstvima Europske unije.

Ta četiri projekta odnosila su se na procjenu rizika od prirodnih katastrofa, studiju o klimatskim promjenama, održivi razvoj morskih ekosustava i snimanje objekata kulturne baštine oštećenih u potresu. Bivši dekan i profesor su postupke javnih nabava organizirali na način da su zlouporabili sredstva projekata i koristili ih za vlastitu korist, pribavivši time sebi i drugima nepripadnu imovinsku korist.

Tako postoji sumnja da su glavni osumnjičenici manipulirali u 28 postupaka nabave kako bi se odabrala određena trgovačka društva, obrti i odvjetnički uredi. U zamjenu za odabir tih društava, odgovorene osobe istih su dio uplaćenog novca vraćali bivšem dekanu i profesoru, bilo osobno ili plaćanjem radova izvedenih na njihovim privatnim posjedima.

Bez usluga ili su preplaćene uz namještanje natječaja

U nekim slučajevima ta društva nisu pružala nikakve usluge, u nekim slučajevima usluge su preplaćene, a u nekim su slučajevima javne nabave organizirane na način da ih dobiju točno određena trgovačka društva, obrti ili odvjetnički uredi, navodi EPPO. O tim je slučajevima pisao i Telegram.

Ostali osumnjičenici su, kako se sumnja, sudjelovali u postupcima nabave na način da su podnosili nevaljane ili skuplje ponude, s ciljem da se odaberu ponude društava kojima se pogodovalo.

Nakon dodjele poslova odnosno ugovora, odgovorne osobe trgovačkih društava, obrta i odvjetničkih društava su dio tako isplaćenog novca vraćali osobno bivšem dekanu i profesoru, a također su vršili plaćanja nevjerodostojnih računa za radove izvedene na njihovim privatnim posjedima.

Davorin Visnjic/PIXSELL

Proveli i postupke za kupnju vozila

Također postoji osnovana sumnja da su bivši dekan i profesor proveli i postupke nabave za kupnju vozila, čija nabava je također financirana EU sredstvima, a koja vozila nisu korištene za potrebe projekta, već ih je profesor (drugoosumnjičenik) koristio za svoje privatne potrebe te za privatne potrebe jednog drugog zaposlenika Geodetskog fakulteta.

Telegram je pisao o ovoj aferi. Naime, bivši dekan je tvrdio da je profesor vozio skupocjeni Land Rover u svoju garažu da ne bi stajao na cesti jer ‘Fakultet nema svoj parking’ što nije bila istina. Otkako je izbila afera, profesor ga više nije vozio pa je auto uredno svake večeri stajao pred zgradom Fakulteta, na parkingu za koji je bivši dekan tvrdio da ne postoji.

Isto tako postoji osnovana sumnja da su EU sredstvima financirali i kupnju motorne brodice, koja nije korištena za svrhe projekta, nego je iznajmljivana u sklopu djelatnosti nautičkog turizma, o čemu je Telegram pisao u više navrata.

Davorin Visnjic/PIXSELL

Prikazivali lažne putne troškove i dnevnice

Postoji i osnovana sumnja da su bivši dekan i profesor iz istrage prikazivali lažne putne troškove i dnevnice za sebe i 11 članova projektnih istraživačkih timova i stručnih suradnika za putovanja koja nisu obavljena, i to u najmanje 317 navrata.

Ukupna procijenjena šteta je 2.073.514,46 eura, od čega je šteta za proračun EU 1.715.017,32 eura.

EPPO je neovisan ured javnog tužitelja Europske unije, odgovoran je za istragu, kazneni progon i podizanje optužnice za kaznena djela protiv financijskih interesa EU-a.