Fond solidarnosti dijeli milijarde diljem EU. Sumnja se u samo dvije krađe, jedna je kod nas na Geodeziji, i jako je neugodna za Vladu

Riječ je o novcu za projekt koji je s geodetima izravno dogovorilo ministarstvo Nine Obuljen Koržinek

Ured europske javne tužiteljice (EPPO) zatrpan je poslom: samo u prošloj godini, diljem Europske unije, europski tužitelji otvorili su 865 istraga u kojima je počinjena šteta procijenjena na gotovo deset milijardi eura. Od Bukurešta do Bruxellesa događaju se istrage, pretrage, uhićenja i optužnice zbog sumnji da je zamračen europski novac.

Od lipnja 2021. – kada je EPPO formalno počeo s radom – pokrenuto je na stotine slučajeva. No, u samo dva slučaja dosad radilo se o novcu iz Fonda solidarnosti, posebnog EU programa za pomoć državama kada su pogođene prirodnim katastrofama. Prvi slučaj dogodio se u Italiji. Drugi u Hrvatskoj.

Drugi slučaj u EU

Nakon uhićenja bivšeg dekana i profesora Geodetskog fakulteta, s još 27 drugih osoba, EPPO je obavijestio javnost za što ih sumnjiči: u fokusu su četiri projekta koji se odnose na “procjenu rizika od prirodnih katastrofa, studiju o klimatskim promjenama, održivi razvoj morskih ekosustava i snimanje objekata kulture baštine oštećenih u potresu”.

Ovaj posljednji, smatraju istražitelji, financiran je iz Fonda solidarnosti. Prema podacima iz javnih priopćenja, na razini EU to je tek drugi slučaj u kojem europski tužitelji sumnjaju da je oštećen ovaj Fond iz kojeg se dodjeljuju sredstva za pomoć državama u sanaciji posljedica poplava, potresa, ekstremnog nevremena i drugih elementarnih nepogoda.

Isplaćeni milijuni

U zadnjih pet godina iz Fonda solidarnosti isplaćene su stotine milijuna eura. Osim Hrvatske, kojoj je zbog dvaju potresa dodijeljeno ukupno milijardu i tri milijuna eura, od 2018. do lani bilo je još 40-ak zahtjeva za isplatu novca iz ovog izvora. Brojka je značajno veća nego u nekim prethodnim razdobljima zbog pandemije jer su države mogle dobiti potporu za mjere protiv covida.

No, događale su se i velike prirodne katastrofe. U ljeto 2016. serija snažnih potresa pogodila je središnju Italiju kojoj je iz Fonda isplaćen najveći pojedinačni iznos ikad, 1,2 milijarde eura. Prije tri godine, dok se Hrvatska borila s posljedicama dvaju potresa, Poljsku su pogodile silne poplave. Ujesen iste godine Francusku je pogodila razorna oluja.

Istraga u Italiji

Sljedećeg ljeta na udaru smrtonosnih poplava bila je zapadna Europa, od Austrije do Belgije. Te je jeseni, pak, erupcija vulkana uzrokovala golemu štetu na Kanarskim otocima. Sve su te države dobile financijsku potporu iz Fonda solidarnosti za saniranje posljedica i nastalih šteta.

Iz priopćenja EPPO-a proizlazi, pak, da su – barem dosad – europski tužitelji propitivali tek dva slučaja trošenja tih sredstava. U Italiji su istraživali slučaj u kojem sumnjaju da je jedna osoba, djelujući kao pravni zastupnik tvrtke koje posjeduje hotel, lažno prijavila da je osigurala privremeni smještaj za obitelji pogođene potresom u regiji Abruzzo.

Neugodno za Vladu

EPPO sumnja da te obitelji u hotelu nisu boravile ili su boravile kraće nego što se tvrdilo. Osumnjičenik je, tvrde istražitelji, neopravdano primio 800 tisuća eura, dijelom iz Fonda solidarnosti. U slučaju iz Hrvatske, koji se krenuo rasplitati zadnjih dana, europski istražitelji sumnjaju – kako smo nedavno pisali – da je Fondu solidarnosti pričinjena šteta od 579 tisuća eura.

Za hrvatsku Vladu i premijera Andreja Plenkovića ovo nije nimalo ugodna situacija. Iako su u fokusu istražitelja bivši dekan i profesor Geodetskog fakulteta, sumnja se da su novac izvlačili na projektu koji je s njima direktno dogovorilo Ministarstvo kulture i medija pod vodstvom ministrice Nine Obuljen Koržinek. Pritom, tužitelji smatraju da je riječ o sredstvima iz Fonda solidarnosti, fonda koji je trebao biti pokazatelj uspješnosti ove Vlade.