Horvat ne vidi razlog za ostavku. U kojoj bi civiliziranoj zemlji neki ministar preživio ovakav niz neuspjeha?

Nije krenula izgradnja zamjenskih kuća, Hrvatskoj prijeti gubitak milijardi kuna europskih sredstava, nevjerojatne izjave....

FOTO: Telegram ilustracija

Oporba se udružila i zbog spore obnove nakon potresa pokrenula opoziv ministra graditeljstva Darka Horvata. Tako će premijer Andrej Plenković za koji tjedan morati braniti svog ministra, s kojim su, prema pojedinim izjavama, polako frustrirani i zastupnici iz vladajuće većine. Horvat je danas, pak, ustvrdio kako “nema potrebe za njegovom ostavkom niti ju je itko tražio”.

Druga obljetnica zagrebačkog potresa je za otprilike mjesec i pol, a prva godišnjica petrinjskog je bila prije nešto više od mjesec dana. U međuvremenu cigle i dalje padaju sa zgrada u centru Zagreba, država nije izgradila niti jednu zamjensku kuću na Baniji, Hrvatskoj prijeti gubitak milijardi kuna neiskorištenih europskih sredstava iz Fonda solidarnosti…

Uz sve to ministar Horvat briljira u gotovo svakom javnom istupu. Dok on smatra da nema potrebe za njegovom ostavkom izdvojili smo neke od Horvatovih izjava i mogućih razloga zbog kojih bi, u nekoj drugoj zemlji ili nekom paralelnom svijetu, bilo potrebe za ostavkom resornog ministra.

1. Nije izgrađena niti jedna kuća

Prošlog tjedna Horvat se hvalio kako su potpisani ugovori za prvih 30 montažnih kuća, pa je danas potvrdio kako njihova izgradnja – više od godinu dana nakon potresa – još nije počela. Istodobno je demantirao ministarskog kolegu Tomu Medveda koji se na sjednici Vlade pohvalio početkom izgradnje zamjenskih kuća. Na inzistiranje novinara da odgovori na pitanje je li Medved iznio krive informacije Horvat je rekao kako se “javnost tereti neprovjerenim informacijama”.

Horvat je inače u više navrata ustvrdio kako je “obnova već počela” ili da će se “dinamika ubrzati”, pa je tako 22. prosinca poručio: “Nije istina da nije izgrađena niti jedna kuća, događaju se privatne inicijative.”

Osim što prisvaja napore “privatnih inicijativa” Horvat je, i to na obljetnicu razornog potresa na Baniji, na pitanje novinarke kako su donatori do sada uspjeli sagraditi 50 kuća, a država niti jednu mrtvo hladno odgovorio: “Iskreno, nije 50, samo ih je 26.”

2. Problemi s tipskim kućama

Problem je bio i kod samih montažnih zamjenskih kuća, čija gradnja, kako je Horvat danas potvrdio, još nije ni krenula. Naime, uoči godišnjice potresa na Baniji zbog pretankih zidova na dijelovima tih kuća Vladin Savjet za obnovu demonstrativno je napustio dekan Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, Bojan Baletić. Pritom je ustvrdio kako je predloženi model “ispod razine arhitektonskih znanja i vještina”.

Vladajući su na kraju odustali od tog modela kuća, a Horvat je nekoliko dana kasnije sasvim ozbiljno ustvrdio kako “nije bilo pobune arhitekata”, odlučno poručivši da njegovo ministarstvo nije uputilo niti jedan dokument bez da su kontaktirali struku i usvojili “gotovo sve njihove kritike”.

3. Sredstva iz Fonda solidarnosti

Za otprilike četiri i pol mjeseca, točnije 17. lipnja, istječe 18-mjesečni rok za korištenje 5,1 milijardu kuna europskih sredstava iz Fonda solidarnosti namijenjenih hitnoj sanaciji nakon potresa. Telegram je objavio dio pisma koje je u Vladu stiglo iz Bruxellesa i u kojem je i više nego jasno poručeno – produljenja tog roka neće biti.

Nakon toga vladajući, među njima i Horvat, koordinirano nastupaju tvrdeći kako Hrvatska uopće nije “formalno” zatražila produljenje roka niti da je to pismo “odbijenica”. Inače, premijer Plenković je ranije ustvrdio kako će taj rok biti produljen jednim njegovim pozivom predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen.

Horvat je odlučno poručio da će sva ta sredstva biti potrošena. “Oznojili smo se jako dobro da bismo taj novac priskrbili Republici Hrvatskoj i nećemo dozvoliti povrat bilo kojeg eura u Bruxelles”, kazao je, pa par minuta kasnije konstatirao “rokovi nisu sveto pismo”.

4. Kritike dolazile s raznih strana

Među brojnim kritičarima spore obnove, za koju je, po riječima samog Plenkovića, glavni koordinator Darko Horvat, našao se i zagrebački nadbiskup Josip Bozanić. Na božićnoj misi s Horvatom u prvim redovima, Bozanić je vladajuće pozvao da “požure” i da ne “usporavaju zbog bespotrebne administracije”. Horvat je ispred montažne crkve u kojoj je održana misa, jer ni katedrala nije obnovljena nakon potresa, krivnju prebacio na struku i poručio kako s “vapajom ‘požurite se’ liježe svaku večer i budi se svako jutro”.

Uz sve to Horvat je imao problema s obnovom zgrade vlastitog ministarstva, a došlo je i do zastoja kod obnove Banskih dvora. Horvatovo ministarstvo je u prosincu raspisalo natječaj za usluge promidžbe obnove obiteljskih kuća u njihovom vlasništvu. Kako bi promovirali da ipak nešto rade po pitanju obnove – krenuli su u nabavu preko dva milijuna kuna vrijednih promotivnih materijala, poput letaka, kišobrana, kemijskih olovki, blokova, kišnih kabanica, pa čak i platnenih maski, a uz to se žele i reklamirati na radiju, televiziji, društvenim mrežama, portalima itd.

Naravno obnova je bila promptna kada je u pitanju bio stan Državnih nekretnina kojeg koristi šef premijerovog Ureda Zvonimir Frka Petešić, no, Horvat, kao ni Plenković ni ostali ministri, u tome nije vidio ništa sporno. Rasprava o opozivu Horvata uskoro bi se trebala naći na dnevnom redu Sabora, a s obzirom na čvrstu vladajuću većinu ministar graditeljstva najvjerojatnije će je preživjeti, jer i sam je rekao: “nema potrebe za njegovom ostavkom niti ju je itko tražio”.