Nagađa se da će u rekonstrukciji Vlade otići i Tramišak. Što je ona uopće napravila kao ministrica?

Što će biti s ministricom koja je, priča se, poprilično naljutila Plenkovića

U ljeto 2020., Nataša Tramišak preuzela je jedan od zahtjevnijih poslova u novoj Vladi Andreja Plenkovića. Nekadašnja suradnica HDZ-ovog slavonskog župana Ivana Anušića – koji ju je i predložio premijeru za ministarsku poziciju – došla je na čelo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, resora koji je sam premijer tada opisivao kao „jedan od najbitnijih“ u novom mandatu.

Mediji su promptno smislili kako široj javnosti predstaviti dotad relativno nepoznatu pročelnicu Upravog odjela za investicije, razvojne projekte i fondove EU-a u Osječko-baranjskoj županiji: „ministrica od 22 milijarde eura“, glasila je efektna fraza. Milijarde su, dakako, bile europske; iz fondova EU i tada tek dogovorenog, novog fonda za gospodarski oporavak.

Odlazili usred mandata

Nataša Tramišak bila je u tom trenutku već četvrta ministrica iz redova HDZ-a u resoru ključnom za EU novac. Iz različitih razloga, njezini prethodnici na toj poziciji nisu odradili puni, četverogodišnji mandat. Isto pitanje sada se postavlja i za Natašu Tramišak: hoće li joj mandat na čelu Ministarstva biti naprasno prekinut, u sklopu šire rekonstrukcije Vlade koju najavljuje premijer Plenković?

Prije dvije i pol godine, kada je imenovana na ministarsku dužnost, Hrvatska je još uvijek imala skromne rezultate u trošenju europskog novca. U jednom od prvih priopćenja, iz njezinog su resora izvijestili da je ugovoreno 102 posto europskih sredstava (ugovara se uvijek više od sto posto, da bi, ako projekti propadnu, postojala rezerva), ali je isplaćeno bilo svega 40 posto europskog novca. Od 10,7 milijardi eura, do krajnih korisnika stiglo je tek nešto više od četiri milijarde. Za zemlju koja toliko ovisi o ulaganju EU sredstava, zabrinjavajuće malo.

Koliki je njezin doprinos?

Iz resora Nataše Tramišak redovito izvještavaju javnost o stanju s fondovima, pa tako možemo dosta precizno izračunati što je dosad napravljeno u njezinom mandatu. Nedavno su, na primjer, izvijestili da je ugovorenost sada gotovo 125 posto, a isplaćeno je 7,27 milijardi eura – tri milijarde više nego kad je Tramišak postala ministrica.

Bilo bi besmisleno tvrditi da je ministrica potpuno nezaslužna za taj rezultat – ta teza značila bi, praktički, da je nepotrebno imati ministra zaduženog za EU fondove – no, ne treba niti precjenjivati njezin doprinos.

Sustav koji je preuzela već je bio u pogonu, mnogi natječaji su bili raspisani, i jedino je logično i očekivano da se iznos ugovorenih i isplaćenih sredstava iz godinu u godinu, iz mjeseca u mjesec naprosto povećava. U protivnom, bio bi to potpuni kolaps sustava. Ona sama je, pak, u intervjuu za Telegram ustvrdila da su je neki projekti dočekali spremni, ali da je ubrzala procedure kako bi krenuli u realizaciju.

Marginalizacija ministrice?

Natašu Tramišak, kako smo spomenuli, mediji su u njezinim prvim nastupima predstavljali kao „ministricu od 22 milijarde eura“. Ali ta se efektna fraza kasnije pokazala pogrešnom: njezin resor ipak nije dobio ključnu ulogu u upravljanju novcem za oporavak iz novog EU fonda, pokrenutog zbog pandemije. Glavna je riječ, koordinacijskog tijela, pripala resoru Zdravka Marića. Ključnu ulogu oko nacionalnog plana oporavka dobio je, pak, premijerov savjetnik Zvonimir Savić.

Za mnoge koji se godinama bave europskim fondovima i projektima, bio je to iznenađujuć potez Vlade – da se upravljanje europskim milijardama, koje treba potrošiti brzo i učinkovito, povjeri Ministarstvu financija, koje u tom poslu ima manje iskustva i manje stručnih ljudi od Ministarstva regionalnog razvoja. U kuloarima se stoga šuškalo da je Plenković marginalizirao svoju ministricu.

No, ona je tu tezu javno odbacivala. Plan oporavka sasvim je drugačiji od klasičnih fondova i vezan je uz reforme za koje je zaduženo Ministarstvo financija, tumačila nam je u lanjskom intervjuu zašto je logično da Marić, a ne ona, bude zadužen za taj posao. „Oko toga nisu vođeni nikakvi drugi razgovori, da je netko rekao da mi to ne možemo raditi – ne, to se nije dogodilo”, tvrdila je Tramišak.

Inzistira na Projektu Slavonija

U njezinom mandatu Ministarstvo je – potpuno očekivano – nastavilo s provođenjem Projekta Slavonija, jednog od najrazvikanijih projekata Plenkovićevih Vlada, o čijim rezultatima i “rezultatima” je Telegram u više navrata pisao. Ono što je bilo manje očekivano jest potreba da Projekt Slavonija, u mandatu ministrice Tramišak, dobije posebnog savjetnika, bivšeg HDZ-ovog župana Božu Galića čiji angažman stoji šest tisuća kuna mjesečno.

Projekt Slavonija, međutim, već ima veliki savjet koji vodi premijer, a u njemu je desetak ministara, slavonski župani i tako dalje, sve skupa više od 30 ljudi. Gospodin Galić imenovan je, pak, u lipnju prošle godine, mjesec dana nakon lokalnih izbora na kojima se nije kandidirao. I pet godina nakon što je Vlada – po njihovim uvjeravanjima vrlo uspješno – već provodila Projekt Slavonija.

Dva recentna slučaja

Posljednjih dana ministrica Tramišak ponovno je u fokusu javnosti zbog dva slučaja: poništenog natječaja za poduzetnike iz potresom pogođene Petrinje, o čemu je Telegram detaljno izvještavao, te prijetnji koje je, kako tvrdi, dobivala posrednim putem zbog dodjele posla oko ključnog računalnog programa za EU fondove. Upravo je zbog tog drugog slučaja Tramišak dospjela u kalkulacije o rekonstrukciji Vlade i spekulacije hoće li ostati u Plenkovićevom timu ili će ga morati napustiti.

Među HDZ-ovim koalicijskim partnerima, ministrica Tramišak očito uživa dosta veliko povjerenje – Radimir Čačić o njoj kaže da je “ozbiljna žena koja jako dobro poznaje posao koji radi” – ali presudno je pitanje koliko povjerenje ima kod premijera.

Ostaje li ili odlazi?

Nema nikakve sumnje da joj je premijer ozbiljno zamjerio što je o cijelom slučaju doznao iz medija (neki naši sugovornici tvrde da je doista bio ljut, ali to su ipak samo osobni dojmovi), što mu je bilo “ekstremno bizarno”. Premijer, dakle, nije baš pažljivo birao riječi da opiše situaciju, dapače. Stoga se iz njegovih prvih istupa moglo zaključiti da stvari ne samo da ne štimaju, nego da je Nataša Tramišak jednom nogom već izvan Vlade.

U međuvremenu je, međutim, Plenković ublažio svoj ton. Tramišak mu se navodno ispričala zbog neugodnosti, a premijer je u utorak ustvrdio da su njihovi odnosi “jako dobri”. No, hoće li to biti dovoljno da Nataša Tramišak na ministarskoj poziciji izdrži duže od svojih prethodnika, ipak je još prerano nagađati.