USKOK se, zasad, koncentrirao na Nerežišća; koje Kuščevićeve afere istražuju?

Izvidi protiv bivšeg ministra uprave traju već gotovo dva mjeseca

Policija je danas upala u bračku vilu bivšeg ministra Lovre Kuščevića s nalogom za pretres. Kako Telegram doznaje stan u Zagrebu u kojem je boravio, barem dok je bio ministar, policija još nije pretražila. I taj stan je bio problematiziran jer Kuščević, kako je pisao Jutarnji list, nije objasnio zašto je za život u Zagrebu odabrao baš nekretninu u vlasništvu HDZ-ovca Krešimira Žunića, gospodina koji je inače i zamjenik direktora Agencije za promet nekretninama.

Kuščević nije otkrio ni kada je točno uselio u taj stan, je li sa Žunićem sklopio ugovor i koliku najamninu mu je plaćao. Također, nikad se nije doznalo ni koliku najamninu je Žuniću plaćao s obzirom na to da dužnosnici imaju pravo na korištenje službenog stana. Za zamjenika direktora APN-a Žunić je postavljen u prosincu 2016. iz kvote HDZ-a, a APN provodi i Program poticane stanogradnje (POS).

Danas je, dakle, obavljeno više pretraga domova na Braču, među ostalim i stana Kuščevićevog šogora Ivice Žuvića. Žuvić je jedan od onih koji su u Nerežišćima ostvarili pravo na POS-ov stan, koji mu je dodijeljen u vrijeme dok je načelnik te općine bio Lovro Kuščević.

Lovro Kuščević je pod izvidima već gotovo dva mjeseca

Izvidi protiv Kuščevića pokrenuti su još krajem lipnja ove godine, da bi tek sada policija došla u dom bivšeg ministra i načelnika općine Nerežišće po dokaze koji su im potrebni za utvrđivanje njegove moguće krivnje. Kako neslužbeno doznaje Jutarnji list, bivši ministar danas je prisustvovao pretresu svog doma.

Tek nakon što zaključi da bi mogli imati dovoljno dokaza o Kuščevićevim malverzacijama, USKOK će donijeti odluku da protiv njega pokrenu istragu. To je danas potvrđeno i iz samog USKOK-a.

“Navedeni izvidi provode se u suradnji s Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK) te uz prethodno pribavljene sudske naloge.
O daljnjem postupanju u ovom predmetu USKOK će odlučiti nakon što se policijskim izvidima osiguraju dokazi i prikupe sve potrebne obavijesti, o čemu će javnost biti pravodobno obaviještena”, poručuju.

Hoće li postupak protiv Kuščevića rezultirati optužnicom?

Budući da se Kuščević vratio u Sabor nakon što je podnio ostavku na mjesto ministar USKOK će, prije pokretanja kaznenog postupka protiv njega, morati tražiti Mandatno-imunitetno povjerenstvo da mu skine imunitet. To je preduvjet za vođenje kaznenog postupka, koji formalno započinje donošenjem rješenja o otvaranju istrage. Hoće li ta istraga završiti i podizanjem optužnice u ovom trenutku teško je prognozirati.

Naime, policija je i prije nekoliko godina istraživala Kuščevića te je sve informacije o njegovim sumnjivim potezima iz mandata na čelu Nerežišća proslijedila tužiteljstvu. Ono tada nije dalje procesuiralo načelnika općine. Kad su se ponovno počele problematizirati njegove afere, Kuščević je upravo to izvlačio u svoju obranu. Tvrdio je kako mu se željelo samo politički naštetiti te da je sve što je radio bilo u skladu sa zakonom. Današnji upad policije u svoj dom još nije komentirao.

S kakvim se sve malverzacijama povezuje Kuščevića?

Pretraga doma Kuščevićeva šogora Ivice Žuvića danas je provedena u sklopu izvida dodjele POS-ovih stanova u Nerežišćima. POS-ovi stanovi namijenjeni su mahom mladim obiteljima lošijeg imovnog stanja. Kako se onda baš Kuščevićev šogor, inače samac, našao među onima kojima su dodijeljeni stanovi? Za kupnju tog stana jamac mu je bio upravo Lovro Kuščević.

Ranije se uz gradnju POS-ovih stanova spominjala i intrigantna činjenica da je, nakon najave tog projekta u Nerežišćima, tvrtka “Dalmatinske vile” otkupila zemljište na kojem su trebale biti građene POS-ove zgrade. Upravo od te firme morala ih je onda otkupiti država kako bi krenula s gradnjom.

Zanimljiv je i podatak da stanovi još uvijek nisu dodijeljeni, odnosno da ih je većina prazna. U jednom, dakle, živi Kuščevićev šogor, a jednog aktualni načelnik Nerežišća Svemir Obilinović tijekom ljeta iznajmljuje turistima. Pravo na dodjelu POS-ovog stana i Obilinović je dobio u Kuščevićevom mandatu na čelu te bračke općine.

U međuvremenu su već ispitani i svjedoci, mahom vijećnici iz Nerežišća.

Off shore hobotnica s kojom je bio povezan Lovro Kuščević

Istražitelje je uz način dodjele POS-ovih stanova, zanimala i prenamjena zemljišta koja se događala također za vrijeme Kuščevićeva mandata. Adrese na kojima su registrirani hrvatski uredi off shore tvrtki zbog kojih je Kuščević mijenjao prostorne planove u Nerežišćima, policijski inspektori već su posjetili prošli mjesec. Sve se dogodilo barem dva tjedna nakon što je Telegram objavio detaljne informacije o sumnjivim prenamjenama, odnosno mogućem pogodovanju investitorima na Braču.

Poslovne knjige hrvatskih podružnica off shore tvrtki, prijavljenih na istoj adresi u Splitu, iskazuju ukupnu vrijednost zemljišta od 280 milijuna kuna na raznim hrvatskim otocima, od čega na bračku općinu Nerežišća otpada najmanje 166 tisuća kvadrata.

Osim toga Željku Holiku, koji će mu kasnije postati savjetnik u Ministarstvu uprave, Kuščević je omogućio bogaćenje na pašnjacima. Naime, za projekte kompanija kojima je Holik upravljao, Kuščević je kao načelnik općine tražio 52 milijuna kuna javnih sredstava.

Koje su sve sumnjive poteze Lovre Kuščevića otkrili mediji?

Telegram je još sredinom lipnja objavio otkriće kako ministar uprave 11 godina nije prijavio svoju vilu na Braču u katastar, dok je drugu svoju drugu kuću, također na Braču, legalizirao tako što je prvo u negrađevinskog zoni podigao štalu, a onda je općina Nerežišća, gdje je tada bio načelnik, izmijenila prostorni plan tako da štale mogu biti prenamijenjene u kuće.

Novinari 24 sata zatim su otkrili kako je supruga bivšeg ministra, Zorana Kuščević, prije nešto više od 10 godina, dok je on još bio načelnik Nerežišća, na Braču jeftino kupovala zemljišta. Na zemljišta od 4519 četvornih metara potrošila je 60.000 kuna, a kasnije je na polovici te zemlje zaradila 1,4 milijun kuna.

Vrlo je zanimljiva, međutim, i povijest obiteljske tvrtke Kuščević d.o.o. koja je nakon stečaja ostavila milijun kuna dugova prema dobavljačima i 300.000 prema državi. Među vjerovnicima je i jedan bračni par iz Splita koji je tri godine prije stečaja naručio i uredno platio kuhinju, no tvrtka Kuščević d.o.o. nikada im je nije isporučila niti im je vratila novac. Ispalo je da Kuščević d.o.o. nema sredstava da podmiri dugove vjerovnicima, jer je, među ostalim, firma svoj vrijedan prostor u Supetru uoči stečaja prodaja samom Lovri Kuščeviću. On ga je pak, nekoliko godina kasnije preprodao tvrtki Svpetrvs hoteli. Te Kuščevićeve afere možete se prisjetiti ovdje.

Izvidi protiv Kuščevića u ovom trenutku nisu ograničeni nikakvim zakonskim rokovima pa istražitelji imaju još vremena da analiziraju svu pronađenu dokumentaciju, iskaze svjedoka, kao i tijekove novca na računima obitelji Kuščević.