Za vikend na Telegramu donosimo 11 naših većih priča za koje preko tjedna možda niste imali vremena

Pregled naših ovotjednih komentara, intervjua, analiza i reportaža

Kao i svakoga vikenda izdvajamo nekoliko naših duljih tekstova koje ste možda preko tjedna propustili pročitati. Tako na primjer, ako preko tjedna niste imali vremena, sada možete pročitati analizu našeg kolumnista Goranka Fižulića o ključnim pitanima koja se sada nameću oko situacije u Agrokoru.

Tu je i zanimljiva crtica iz pravosuđa Telegramovog Draga Hedla, a Telegramova redakcija ovoga tjedna objavila je i simpatičan video u čijoj su glavnoj ulozi naši stariji čitatelji. Njih petnaestak pozvali smo u redakciju kako bi testirali PlayStation VR.

1. 9 ključnih pitanja na koja će, bez obzira na rasplet s Dalić i Ramljakom, netko morati odgovoriti

24.01.2018., Zagreb - Sjednica Vlade Republike Hrvatske.Martina Dalic Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
PIXSELL

Telegramov kolumnist Goranko Fižulić pisao je o nekim ključnim pitanjima koje bi, bez obzira na ostavku izvanrednog povjerenika i sudbinu ministrice Dalić u Vladi, netko trebao odgovoriti. “Hrvatska i dalje nema odgovarajući zakonski okvir za stečajne postupke i predstečajne nagodbe, a slom Agrokora bio je jedinstvena prilika za resetiranje cijelog gospodarskog i društvenog modela. Na kraju, sve se pretvorilo u još jedan pokušaj očuvanja crony kapitalizma.”

2. Koliko nam je na Sveučilištu suludo? To najbolje ocrtava priča studenata koji su se pobunili

Ovaj smo tjedan predstavili inicijativu Studenti govore zbog koje se na sceni konačno pojavilo malo zdravog bunta. Da bismo razumjeli razinu kaosa na Sveučilištu, treba razumjeti priču o Hrvatskim studijima. Tlegramov novinar ju je ispričao integralno, kroz duge razgovore s članovima inicijative Studenti govore bez kojih bi smjer filozofije na tom faksu odavno bio zgažen, a o nasilnoj transformaciji Hrvatskih studija vjerojatno nitko ne bi ni znao. Priču možete pročitati ovdje.

3. Male su šanse da Boras ne dobije reizbor; ionako bismo trebali osvijestiti da je on samo simptom

Uoči izbora za rektora Sveučilišta u Zagrebu Telegramov kolumnist Dragan Markovina napisao je tekst u kojem predviđa rezultate izbora. “Ni jedan sustav, kao ni društvo, ne može na čelo izbaciti nekoga tko nije njegov tipični proizvod”, napisao je Markovina misleći pritom na zagrebačko Sveučilište i Borasa. “Evidentno je da smo dobili jedno zatvoreno, statično društvo, koje polako stvara klasne prepreke vlastitim građanima i unutar kojeg funkcioniraju autarkični sveučilišni svjetovi začahureni u sebi, zbog straha profesora da ne izgube ono malo socijalnog statusa i društvenog ugleda koje im te pozicije omogućavaju”, stoji u komentaru koji možete pročitati ovdje.

4. Zašto Strmotina ostavka, koja je javno demonstrirala raspad mehanizma vlasti, neće imati dublji značaj

Marin Strmota, glavni tajnik u Ministarstvu demografije, ovoga je tjedna potpuno neočekivano, usred presice na kojoj je zajedno s ministricom predstavljao mjere za demografsku revitalizaciju Hrvatske, dao ostavku. Telegramov kolumnist piše zašto to neće imati dublji značaj. “Dok se hrvatsko društvo ne resetira, i dok ne izađe iz sadašnjeg stanja posvemašnje entropije, sasvim je iluzorno očekivati da će bilo koje Ministarstvo demografije bilo kakvim financijskim mjerama potaknuti hrvatske građane da imaju više djece. Gospodin Strmota mogao je, uz samo malo dobre volje i intelektualne otvorenosti, prije tri ili dvije godine zaključiti kako je riječ o čistoj demagogiji”, stoji u kolumni koju možete pročitati ovdje.

5. Crtica iz pravosuđa: Slavonski sud malo je lagao da su riješili 2364 ovrhe, sad zapošljavaju ljude da to stvarno učine

Drago Hedl ovoga je tjedna imao zanimljivu crticu iz pravosuđa o sudu u Slavonskom Brodu. Na tamošnjem Općinskom sudu postoje 2364 ovršna predmeta koji se vode kao riješeni, a nisu riješeni. Kako je Telegram doznao, radi se o predmetima koji sada čuče u sudačkim ladicama, pa je općinski sud odlučio brzo zaposliti četiri sudska savjetnika kako bi se predmeti uistinu i riješili.

6. Studentski prosvjed kroz fotografije Telegramovog fotografa

Borko Vukosav

U četvrtak, dan uoči izbora rektora Sveučilišta u Zagrebu, na Trgu Republike Hrvatske održan je prosvjed “Sveučilište mora bolje” koji je organizirala inicijativa Sveučilišna platforma. Na prosvjedu se okupilo petstotinjak ljudi koji su nezadovoljni stanjem i netransparentnošću zagrebačkog Sveučilišta. Prosvjed je popratio Telegramov fotograf Borko Vukosav, a mi vam donosimo galeriju njegovih fotografija.

7. Fascinantni život Jurja Križanića koji bi zemlja s malo više kulture pretvorila u filmski scenarij

Ove se godine obilježava 400. godišnjica rođenja Jurja Križanića. Tim povodom Božo Kovačević napisao je osvrt na njegov fascinantni život. “Ni četiri stotine godina poslije Križanićeva rođenja i tristo trideset pet godina nakon njegove smrti mnoga pitanja o njegovu životu nisu razjašnjena”, piše Kovačević konstatirajući da bi zemlja s malo više kulture Križanićev život sigurno pretvorila u filmski scenarij.

8. Kakvi su bake i djedovi dok isprobavaju VR? Medeni, kao Telegramovi ozbiljni čitatelji u ovom videu

Redakcija Telegrama pozvala je petnaestak svojih starijih čitatelja da nam pomognu testirati nove tehnologije. U vremenu kad je mlađe generacije više gotovo nemoguće iznenaditi nekim tehnološkim dostignućem, činilo nam se zabavnim, ali i bitnim, od starijih čuti što misle o nekoliko popularnih gadgeta. Za početak, isprobali su PlayStation VR, a kako je prošlo možete pogledati ovdje.

9. Ovo su najskuplje kuće po svim županijama; od 350.000 eura u Međimurskoj, do 12 milijuna u Istarskoj

Ovoga tjedna napravili smo jedan zanimljivi vodič. Dali smo si truda i prekopali gomilu trenutno aktualnih oglasa kako bi pronašli 20 najskupljih kuća u 20 županija i u Gradu Zagrebu. Razlike u cijenama su goleme, recimo u Međimurskoj kuću od 1100 kvadrata platit ćete 350 tisuća eura, a u Istarskoj županiji najskuplja kuća košta 12 milijuna eura. Pogledajte cijeli vodič.

10. Holiga: Kako je bivša jugoslavenska tradicija nadahnula novi korak u nogometnoj evoluciji – lažnu peticu

, Image: 71173266, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, BilderLounge
Profimedia, BilderLounge

Urednik Telesporta Aleksandar Holiga piše o nogometnim velikanima, o partizanovcima i dinamovcima, Ajaxu i Bayernu, tome kako su nastali brojevi na dresovima, archaeopteryxu i Star Treku te o Frenkieju De Jongu, igraču koji u jednoj točki spaja prošlost i budućnost nogometa, a za njega kažu da je “bolja verzija Franza Beckenbauera”.

11. Zašto Zimske olimpijske igre, u ovakvom formatu i s ovakvom organizacijom, više nemaju nikakvog smisla

PYEONGCHANG, SOUTH KOREA - FEBRUARY 7, 2018: Pyeongchang 2018 volunteers at the Alpensia Biathlon Centre in the Mountain Cluster in Daegwallyeong-myeon, PyeonChang, two days before the opening of the 2018 Winter Olympic Games. Valery Sharifulin/TASS, Image: 362533139, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TASS
Profimedia, TASS

Ako ste jedva svjesni da se ovih dana održavaju nekakve Olimpijske igre, niste jedini: ove igre malo koga doista zanimaju i malo tko ih gleda. “Zapravo, ZOI u ovakvom formatu i s ovakvom organizacijom više nemaju nikakvog smisla. Ali možda nije još sve izgubljeno”, piše Saša Ibrulj u novoj Telesportovoj Posudbi.