Dinamo nakon jedanaesteraca svladao Split i osvojio Kup i dvostruku krunu

Regularan dio utakmice završen je bez pogodaka, a Dinamovi igrači bili su precizniji u raspucavanju

20.05.2015., stadion Maksimir, Zagreb - Finale hrvatskog nogometnog kupa, GNK Dinamo - RNK Split. Nakon izvodjenja jedanaesteraca nogometasi Dinama osvoji hrvatski kup. Photo: /PIXSELL

Nogometaši Dinama pobjednici su hrvatskog nogometnog Kupa nakon što su u finalu na stadionu Maksimir pred 11.000 gledatelja boljim izvođenjem jedanaesteraca pobijedili Split 4-2 i to nakon što u 120 minuta nije bilo golova.

‘Modrima’ je to prvi kup u posljednje tri sezone, te ukupno 13. ‘Rabuzinovo sunce’. Dinamo je ove sezone osvojio i prvenstvo osvojivši ukupno devetu dvostruku krunu.

Dinamo nije bio efikasan

Dinamu je pobjednički pokal uručila predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović. Dinamo je od prve minute dominirao, no nije uspio probiti suparničku obranu premda je u produžetku 25 minuta imao i igrača više. Split je igrao vrlo agresivno i svoju priliku tražio iz kontri i polukontri stvorivši možda i bolje prilike. https://www.telegram.hr/fotogalerije/sport/dinamo-i-split-u-borbi-za-naslov/#71702 Modri’ su u prvih 45 minuta uputili sedam udarac prema suparničkim vratima, Split samo jedan, imali su i devet kornera i 66 posto posjeda lopte, no agresivni Split je držao ‘nulu’. Najbolju priliku u prvom dijelu Dinamo je imao u 13. minuti kada je Pivarić pucao iz slobodnog udaraca, a Zagorac je sjajno obranio. Dominacija ‘modrih’ nastavila se i u nastavku susreta. Međutim, hrvatski prvak nije imao niti jednu veliku priliku, za razliku od Splita koji je imao dvije odlične prilike. Prvo je u 62. minuti Cikalleshi na drugoj vratnici zakasnio na loptu, a Split je mogao do gola i u sudačkoj nadoknadi, no Rog je u situaciji dva na jedan loše dodao u sredinu.

Pobjednik odlučen tek nakon penala

Kako nije bilo pogodaka krenulo se u produžetke, a već u petoj minuti nastavka gosti su ostali s igračem manje. Nino Galović je neoprezno zaustavio Pivarića i zaradio drugi žuti i isključujući karton. Premda je Dinamo 25 minuta imao igrača više nije uspio postići pogodak i Split je uspio dovući susret do jedanaesteraca. U lutriji udaraca s ‘kreča’ ‘modri’ su ipak bili uspješniji. Kpd Dinama su golove zabili Angelo Henriquez, Jeremy Taravel, Josip Pivarić i Paulo Machado, dok su kod Splita precizni bili Tomislav Barbarić i Antonio Mršić. Marko Rog je uzdrmao vratnicu, a Slavko Blagojević je prebacio okvir gola.

Dinamo-Split 0-0 (4-2)

Tijek utakmice

Mršić pogađa, a Machado pogađa i Dinamo s 4-2 pobjeđuje te osvaja Kup Blagojević promašuje, a Pivarić pogađa i Dinamo ima 3-1. Rog je promašio jedanaesterac, a Taravel nakon tog pogađa i Dinamo ima 2-1. Henriquez puca za Dinamo i pogađa, rezultat je 1-1. Barbarić puca za Split i pogađa. Split vodi 1-0.

120. minuta Gotova je utakmica, pobjednik će se odlučiti jedanaestercima

117. minuta Dinamo prijeti pred sam kraj, ali ne uspijeva zabiti

115. minuta Split je sada zaprijetio i umalo šokirao Dinamo, ali Ježina brani

112. minuta Dinamo ima 70 posto posjeda, ali 0 golova

111. minuta Igrač Dinama Pavičić sada je imao dobru priliku, ali Splitova mreža se ne trese 108. minuta Dinamo i u drugom produžetku prijeti, a Split se uspješno brani 105. minuta Počeo je drugi produžetak 107. minuta Završen je prvi produžetak 107. minuta Sada je sudac Bebek udaljio trenera Splita Vulića zbog prigovora 105. minuta Dinamo je izborio novi korner, nakon kojeg se Split uspješno obranio. Ništa novo… 103. minuta Ništa novo na Maksimiru, Dinamo i dalje ne uspijeva probiti Split 99. minuta Dinamovi nogometaši puno pucaju, ali igrači Splita uspješno blokiraju

95. minuta CRVENI KARTON Igrač Splita Nino Galović dobio je drugi žuti karton i mora napustiti igru 93. minuta Henriquez puca, ali Dinamu ne donosi vodstvo 91. minuta Počeo je prvi produžetak

95. minuta Završena je utakmica. Igrat će se produžeci 91. minuta Dinamo je upravo propustio izvrsnu priliku, nakon koje je Split mogao šokirati zagrebački klub, ali mreže se niti na jednoj strani nisu tresle 85. minuta Dinamo pritišće u samoj završnici, ali nema uspjeha 81. minuta Ušli smo u zadnjih deset minuta, bez promjena na Maksimiru 72. minuta Ništa novo na Maksimiru. Dinamo napada i ima korner za kornerom, ali ne uspijeva stići do pogotka

65. minuta Zamjena u Dinamu, Ćorić izlazi, a Feranades ulazi 64. minuta Split je sada mogao povesti, ali Cikalleshi kasni 60. minuta Na Maksimiru nema mnogo zanimljivosti, pa preporučamo da pogledajte neke od najboljih kadrova sa susreta u našoj fotogaleriji 56. minuta Opasan pokušaj Dinama. Pucao je Ademi s dvadesetak metara, ali nije uspješan 52. minuta U Dinamovoj momčadi ozlijedio se Sigali, koji zbog toga mora napustiti igru

Trener Splita Zoran Vulić
Trener Splita Zoran Vulić PIXSELL/PIXSELL

48. minuta Dinamo sada prijeti preko Soudanija, ali njegov udarac ne ide u okvir 46. minuta Dinamo je odmah zaprijetio, ali udarac odlazi iznad gola 46. minuta Počelo je drugo poluvrijeme

45. minuta Odigrale su se još tri minute sudačke nadoknade, nakon čega je sudac poslao igrače u svlačionicu. Gotovo je prvo poluvrijeme

44. minuta Pred kraj poluvremena Dinamo je zaprijetio nakon kornera, ali vratar Splita brani 41. minuta Dinamo ponovno prijeti, ali igrači Splita zaustavljaju opasnost 39. minuta Činilo se da bi Split ponovno mogao zaprijetiti iz kontre, ali ništa od toga

Dinamov trener Zoran Mamić
Dinamov trener Zoran Mamić PIXSELL/PIXSELL

35. minuta Ušli smo u zadnjih deset minuta prvog poluvremena, a na Maksimiru još nije bilo golova 27. minuta Dinamo ima incijativu, a Split čeka priliku iz brzih kontri 22. minuta Prva opasna prilika Splita, pucao je Sokol Cikalleshi, ali neprecizno 18. minuta Split je pokušao opasno zaprijetiti, ali Dinamov vratar na vrijeme je otklonio opasnost

Davor Šuker na Maksimir je došao pogledati finale Kupa
Davor Šuker na Maksimir je došao pogledati finale Kupa PIXSELL/PIXSELL

17. minuta Na Maksimirskom stadionu nalazi se oko deset tisuća ljudi 6. minuta Dinamo je opasniji, pokušava stići do ranog gola, no bezuspješno 8. minuta Osim jedne poluprilike Dinama, na Maksimiru još nismo vidjeli mnogo zanimljivosti, samo malo napetosti među igračima

Na Maksimiru je i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović
Na Maksimiru je i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović PIXSELL/PIXSELL

1. minuta počeo je susret

U srijedu od 20 sati na maksimirskom stadionu igrat će se finale Hrvatskog kupa, u kojemu će se za naslov boriti Dinamo i Split. Zagrebački klub već je osigurao titulu u 1. HNL, a trijumfom protiv Splita stigao bi do dvostruke krune. S druge strane, eventualni trijumf bio bi Splitu prvi osvojeni naslov pobjednika i najveći uspjeh u povijesti.

U najavi susreta trener Dinama Zoran Mamić je najavio pobjedu: “Želimo odigrati dobru utakmicu, nastaviti niz koji imamo i pobjedom osvojiti duplu krunu te tako sjajno zaokružiti odličnu sezonu.”
Dinamov trener prokomentirao je i protivničku momčad: “Po meni imaju jako dobru ekipu i pojedince, ali na njihovu žalost zadnjih par kola nisu pokazali vrijednost koju sigurno imaju. Ipak, Kup je natjecanje u kojem je sve moguće što je opće poznato. Sjetite se samo kako smo se mi izvukli na početku sezone… Moramo biti pravi, imati pristup kakav treba i onda možemo slaviti”, rekao je.

Mamić se nada dobroj atmosferi na stadionu i većem broju gledatelja, kao na nedavnoj utakmici protiv Hajduka, koju je gledalo čak 15 tisuća ljudi: “Nadam se tome. Bilo je divno biti na utakmici protiv Hajduka, to je veliki poticaj svima nama i željeli bi da je svaku utakmicu tako kako bismo dobili dodatni impuls za još više i bolje”, poručio je.

– Dinamo je objektivno kvalitetniji, ali igra se jedna utakmica. Favoriti su puno puta gubili finale, zašto i mi ne bismo pokušali napraviti sličan podvig. Ako budemo koncentrirani, disciplinirani, borbeni i ako budemo željeli pobjedu, onda im se možemo suprotstaviti.

Trijumf želi i trener Splita Zoran Vulić. On je prokomentirao Dinamovu momčad te je dodao kako je svjestan koliko kvalitetne igrače imaju.

– Radi se o momčadi koja naslove slavi pjesmom ”Campeones, campeones’, a ne ‘šampioni, šampioni’. Kada to vidite, jasno je o kakvoj se ekipi radi. Osim stranaca, , imaju i sjajne mlade igrače – rekao je Vulić pa je posebno istakmcuo Ćorića i Pjacu.