FOTO: Aleksandar Selak, Shutterstock

Cijeli internet priča o ovim japanskim palačinkama. Probali smo ih napraviti i nismo uspjeli

Njihova pahuljasta tekstura naprosto zove na kušanje

Gastro test

Cijeli internet priča o ovim japanskim palačinkama. Probali smo ih napraviti i nismo uspjeli

Njihova pahuljasta tekstura naprosto zove na kušanje

FOTO: Aleksandar Selak, Shutterstock

S testiranjem viralnih recepata koje uhvatimo na društvenim mrežama ne stajemo ni u novoj godini. Nakon pizza tosta Hailey Bieber ili cookieja s feta sirom Caroline Gelen, za oko su na zapele japanske palačinke koje nas ovih dana, imamo dojam, na društvenih mreža vrebaju sa svih strana. Razlog njihove popularnosti može se otkriti već iz letimičnog pogleda na njihove fotografije ili videe u kojima se nalaze – nevjerojatno su pahuljaste, meke i oku generalno vrlo, vrlo primamljive. Soufflé palačinke nastaju tako da se najprije se umute bjelanjci sa šećerom u gusti snijeg pa se pomiješaju sa smjesom od žumanjaka, a onda se peku na točno određeni način.

Tako palačinke budu rahle, pahuljaste i meke iznutra, a blago hrskave s vanjske strane. Većina recepata koje smo našli na internetu koriste tavu i pripremu na laganoj vatri ili potpuno iste uređaje za palačinke koje koriste u Japanu: ravne rešetke i odgovarajući poklopci. Takve, uređaje, naravno, nemamo, pa smo pronašli jednostavni recept za ove palačinke bez kalupa. U nastavku donosimo detaljni recept i naše dojmove nakon pripreme, odnosno kušanja.

Recept za japanske palačinke

Sastojci

  • 2 velika jaja
  • 30 mililitara mlijeka
  • ½ žličice ekstrakta vanilije
  • 1 žličica limunove korice (po želji)
  • 30 grama višenamjenskog brašna (prosijanog)
  • ¼ žličice praška za pecivo
  • ½ žličice bijelog octa (ili limunovog soka)
  • 25 grama granuliranog šećera
  • Maslac ili biljno ulje za pečenje
  • dodaci za serviranje po želji (voće, javorov sirup, čokolada, šlag)

Priprema

1. Odvojite bjelanjke i žumanjke u dvije posebne posude za miješanje. Pazite da ne razbijete žumanjak.

2. U žumanjke dodajte mlijeko, vaniliju i koricu limuna i kratko miješajte dok se sve ne sjedini. Zatim u smjesu ide brašno i prašak za pecivo. Miješajte dok smjesa ne bude glatka i svi sastojci se sjedine. Ostavite sa strane.

3. U drugoj zdjeli s bjelanjcima dodajte ocat ili limunov sok, zatim tucite bjelanjke mikserom i postepeno dodajte šećer. Kad ste dodali sav šećer, povećajte brzinu na srednje jaku i tucite bjelanjak oko dvije minute dok ne postane čvrst – meringue.

4. U sadržaj posude sa žumanjcima pažljivo dodajte trećinu tučenih bjelanjaka i lagano promiješajte dok se sve ravnomjerno ne sjedini. Zatim dodajte ostatak bjelanjaka, opet lagano izmiješajte da se sve malo sjedini. Nemojte previše miješati da vam se cijela smjesa ne slegne.

5. Uzmite vrećicu s otvorenim vrhom u koju ćete puniti tijesto ili žlicu kojom ćete vaditi tijesto na tavu.
Pečenje palačinki:

6. Zagrijte veliku neprijanjajuću tavu na laganoj vatri i namažite ju uljem ili maslacem. Obavezno obrišite višak ulja. Zagrijte tavu s malo maslaca i žlicom stavljajte manje krugove na tavu.

7. Žlicom stavite tijesto u vrećicu, a zatim ga iscijedite u tavu tako da napravite 2 do 3 palačinke. Možete žlicom ili grabilicom za sladoled (kao što smo mi) stavljati manje krugove tijesta direktno na tavu. Dajte sve od sebe da tijesto bude visoko, bilo da koristite žlicu, lopaticu ili ga cijedite kroz vrećicu. Tako će vaše palačinke izgledati napuhano.

8. Žlicom stavite koju kapljicu vode na suhe dijelove tave i pustite da se palačinke peku oko 3 minute poklopljene. Zatim na svaku palačinku dodajte još malo smjese, poklopite i pecite još 2 minute, dok donja strana ne porumeni. Lagano okrenite palačinke, dodajte još koju kapljicu vode i vratite poklopac. Pustite da se palačinke peku još 3 do 4 minute dok ne porumene s druge strane i budu pečene.

Zaključak

Da se nađemo u Japanu, ove bismo palačinke vrlo rado probali. No, u kućnoj ih radinosti ne planiramo tako skoro ponovno pokušati napraviti. Recepata je mnogo, i isto toliko obeshrabrenih komentara. Mi smo naivno mislili da ćemo biti iznimka ili da će nas pratiti početnička sreća, ali to se nije dogodilo. Teksturom smjese smo bili vrlo zadovoljni, kao i visinom palačinki dok su se pekle. Općenito, sve je izgledalo jako, jako dobro, do posljednjeg koraka; čim smo ugasili plin i digli poklopac da izvadimo palačinke, one su isti čas spljoštile i od japanskih postale – američke.

Japanci u pripremi koriste posebne kalupe na pločama za pečenje, pa iako tvrde da sve to nije neophodno, mi nismo uspjeli proniknuti u tajne uspjeha pripreme u običnoj tavi s poklopcem. Što se tiče okusa, on je klasičan, dobar, ali poanta ovog recepta je prvenstveno u soufflé teksturi koja je izostala. I da, znamo da su nam malo zagorjele, ali to nam je na kraju bio najmanji problem.