Trnu vam ruke? Evo koji simptomi zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć

Trnci u rukama i nogama često su dvoznačni - mogu biti potpuno bezopasni ili pokazatelj ozbiljnijih bolesti

FOTO: Unsplash

Utrnulost ruke i bolovi u ruci česte su tegobe kod mnogih ljudi, no uzroke trnaca u lijevoj ili desnoj ruci nije tako lako otkriti. Svatko od nas barem je jednom malo dulje spavao ili ležao u položajima koji nisu najudobniji za tijelo, pri čemu može doći do ukočenosti ili tzv. “zaležanog” dijela tijela, a glavni simptomi se javljaju u obliku neugodnih trnaca u rukama ili nogama, što je u većini slučajeva posljedica pritiska na živce ili krvne žile. S druge strane, trnci u rukama, pogotovo oni dugotrajni, mogu biti signal za mnogo ozbiljnije uzročnike poput moždanog ili srčanog udara, ozljeda, ili čak hernije vratnog diska. Srećom, sastavili smo popis najčešćih uzročnika trnaca u rukama kako bi se na vrijeme posavjetovali sa svojim liječnikom, a donosimo i neke od najboljih vježbi za trnce u rukama koje možete probati već danas.

Trnci u rukama: Što sve može biti uzrok?

Mnogo je razloga koji mogu uzrokovati trnce u rukama ili nogama, no ponekad zna biti prilično teško otkriti pravu prirodu problema. Kao što već i ptice na grani znaju, najbolja opcija je savjetovanje s liječnikom, ali nije na odmet ni poboljšati svoje znanje i osvijestiti se o različitim uzročnicima neugodnih trnaca.

Oštećenje živaca

Oštećenje živaca može dovesti do trnaca u lijevoj ili desnoj ruci. Jedan od čestih razloga oštećenja živaca u rukama je sindrom karpalnog tunela, koji nastaje prilikom pritiska na živac medianus, smješten na dijelu šake uz ručni zglob. Ovaj sindrom nešto je učestaliji kod ženskog dijela populacije, a poznato je i da se javlja prilikom učestalog sjedenja za kompjuterom te klikanja mišem. Imajte na umu da neliječeni sindrom karpalnog tunela može rezultirati kroničnim bolovima u predjelu šake, a kao najgora posljedica može doći do gubitka fine motorike šake, posebice palca.

Prekomjerna konzumacija alkohola

Prekomjerna konzumacija alkohola ponekad je uzrok trnjenja ruku za vrijeme spavanja. Pri konzumaciji velikih količina alkohola, također dolazi do oštećenja živaca, ali ni drugi dijelovi našeg tijela ne ostaju pošteđeni, stoga se savjetuje izbjegavanje bilo koje vrste alkoholnih pića ukoliko želite spriječiti neugodne trnce u rukama ili nogama. Izbjegavanjem alkohola također štitite i vašu jetru i gušteraču od toksina, a preporučuje se i dovoljan unos tekućine poput vode i prirodnih sokova.

Visoka razina šećera u krvi ili početak dijabetesa

Dijabetes, takozvana šećerna bolest još je jedan od mogućih uzročnika utrnulosti ekstremiteta. U većini slučajeva, trnci će se pojaviti u nogama, stoga je iznimno važno održavati razinu glukoze u preporučenim granicama. Kao što smo već spomenuli, bolovi u ruci rijetko su znak dijabetesa, no opreza nikad dosta. Ako se uz trnce pojave i neki od čestih simptoma dijabetesa kao što su pretjerano mokrenje, nagli pad tjelesne težine, iscrpljenost i umor, što prije se posavjetujte sa svojim liječnikom kako bi stvorili jasniju sliku o vašem zdravlju.

Ubodi insekata

Ubodi insekata također mogu uzrokovati trnce u rukama, a naročito kod onih osoba koje su alergične na ubode raznih insekata poput pčela, osa, komaraca, ili mrava. Nakon uboda, kao neki od mogućih simptoma mogu se pojaviti i trnci u rukama, posebice oko predjela šake. Uz trnce, nakon uboda insekata, obično se pojavljuju i ostali simptomi poput crvenila, oticanja, boli i svrbeža te tako možete lako prepoznati uzročnike trnaca u ovoj specifičnoj situaciji.

trnci u rukama mogu nastati zbog uboda insekta
Pexels

Srčani udar

Prvi put kad se susretnemo s trncima u rukama, možemo pomisliti na ono najgore. Je li riječ o srčanom udaru? Možda i nema toliko razloga za paniku, budući da su ostali simptomi srčanog udara mučnina, vrtoglavica, i neugodan pritisak u prsima. Ukoliko ostali simptomi izostaju, nije riječ o srčanom udaru. Do njega, naime, dolazi kada su arterije blokirane i protok krvi tada postaje onemogućen. Kako bi bili posve sigurni da je riječ o trncima, a ne o srčanom udaru, dobro je poznavati i ostale tipične simptome srčanog udara, a to su znojenje, kratkoća daha i lupanje srca.

Manjak vitamina

Ukoliko u organizmu manjka vitamina E, B1, B6, ili B12, može doći do pojave trnaca u rukama. S obzirom na to, trebalo bi posebnu pažnju pridodati redovnom unosu svih potrebnih vitamina u naš organizam kako bi izbjegli moguće neugodnosti. Pripazite na prehranu, ali i na lijekove za aritmiju (amiodaron) i epilepsiju (femiton), budući da oni također mogu izazvati trnce u rukama. Ukoliko se često osjećate blago anemično, letargično, ili nadasve umorno, uzrok je vjerojatno manjak već navedenog i vrlo bitnog vitamina B12.

Sumnja na multipla skleroza

Jedan od prvih znakova multiple skleroze su trnci u rukama, no ne treba odmah paničariti. Potrebno je što se prije posavjetovati sa svojim liječnikom kako bi se bolje utvrdila narav neugodnih trnaca. Multipla skleroza je kronična upala živčanog sustava, a obzirom na težinu i ozbiljnost bolesti, potrebno je djelovati čim prije moguće.

Anksioznost i napadi panike

Ako ste skloni napadima panike ili bolujete od anksioznosti, moguće je da će se pojaviti trnci u rukama ili nogama. Uz anksioznost i napade panike često se vežu ubrzano disanje i poteškoće u respiratornom traktu, a to su faktori koji također mogu doprinijeti osjećaju trnjenja u tijelu. Kako bi vam olakšali prepoznavanje napada panike i jasnog identificiranja nastajanja trnaca, još neki od tjelesnih simptoma koji se vežu uz napade panike su i kratkoća daha, znojenje, zujanje u ušima i valovi topline ili hladnoće.

trnci u rukama ponekad su posljedica anksioznosti i napada panike
Pexels

 

Trnjenje ruku u snu i noću

Koliko ste puta doživjeli da vam ruke trnu u snu ili noću? Iako nije učestala pojava, neki ljudi se znaju žaliti na neugodne trnce noću, a to su najčešće dojilje i trudnice. Ako se trnci javljaju u većoj mjeri i sve su učestaliji, možda će biti potrebno otići k liječniku i snimiti kralježnicu u svrhu ustanovljavanja okoštavanja. Također, ukoliko se uz trnce u snu pojavljuju i ostali simptomi poput jakog hrkanja ili buđenje uz osjećaj jakog umora, možda je riječ o poremećaju spavanja.

Vježbe za trnce u rukama

Ukoliko vam sve ovo zvuči pomalo zastrašujuće, ne brinite, postoji i nekoliko jednostavnih načina na koje se svatko može riješiti neugodnog osjećaja trnjenja ekstremiteta. Ove vježbe namijenjene su prokrvljavanju, tj. poticanju cirkulacije kako bi krv, kisik, i hranjive tvari mogle i dalje nesmetano kolati našim tijelom. Uz to, bolja cirkulacija u većini slučajeva trebala bi riješiti i problem trnaca u rukama i nogama.

Sve što trebate napraviti je dobro razgibati ruke i noge. Ruke razgibavamo tako da vrtimo šake u oba smjera desetak puta, a noge razgibavamo tako da radimo kružne pokrete stopalima u oba smjera desetak puta. Uz to, neće škoditi ni istezanje donjeg dijela leđa, a to ćete najlakše napraviti izbacivanjem kukova prema naprijed te oslanjanjem na ispružene ruke dok ste u ležećem položaju, okrenuti trbuhom prema podu. Važno je napomenuti da uz današnji, sjedilački način života i rad u uredu ne bi bilo loše redovno se razgibavati i rastezati. Rastegnite se svakih pola sata ili sat vremena kako bi potaknuli cirkulaciju i napokon se riješili trnaca u rukama i nogama. Ako ni to ne pomaže, preostaje vam mnoštvo drugih opcija poput toplica ili fizikalne rehabilitacije, a pomaže čak i ginko koji vrlo uspješno poboljšava cirkulaciju.