Petnaest priča koje su obilježile prvi tjedan rada portala Telegram.hr

Kristina Vlahović sa svojim blizancima Marijom i Rudolfom
FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Za čitatelje Telegrama donosimo pregled članaka koji ste ovaj tjedan možda propustili, ili ih naprosto niste imali vremena pročitati pa ste kasnije zaboravili.

1. Bandićeva nepametna greška s prepisivanjem

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić nespretno je prepisao imena vlastitih umjetnina s jednog dokumenta istražitelja USKOK-a te ih stavio na potvrde o donaciji. I onda tvrdio da su te potvrde nastale prije dvije godine. Pritom je zaboravio da umjetnine uopće nisu imale neka službena imena, već su ih istražitelji radno imenovali. Ukratko, Bandić je uzeo imena iz 2015. i tvrdio da su iz 2013., a Telegramov urednik sve je to saznao i napisao u ovom članku.

2. Jedan iznimno glupo napisan zakon

Istraživačka priča o loše napisanom zakonu zbog kojeg vam, u nekim slučajevima, država neće isplaćivati pomoć dok se brinete za svoje teško bolesne ukućane. Na primjer, zakon ne predviđa da samohrani roditelj ima dvoje bolesne djece, već samo jedno.

3. Dnevni rituali velikana hrvatske povijesti

Jedan od većih viralnih hitova Telegrama, grafički prikaz dnevnih rituala i navika Šenoe, Krleže, Tuđmana, Smoje… Svakako pogledajte ako već niste. I nemojte se deprimirati ukoliko vam se učini da su svi velikani iznimno malo spavali i uspijevali funkcionirati. Nismo sigurni jesu li baš svi govorili istinu.

4. Zatvorski dnevnik anonimnog čitatelja

“Inače, cijeli zatvor u Remetincu izgleda jako tmurno i sivo. Čini vam se da ima milijun hodnika, milijun soba. Čini se ogroman kad ste tamo prvi put. Kantina u Remetincu podsjeća na omanju prodavanicu. Ima frižidere i blagajnu. Izađete s vrećicom u ruci i računom. Osjećate se slobodno. U kantinu se ide dvaput tjedno,” napisao je zatvorenik koji tvrdi da je bio u većini hrvatskih zatvora

5. Telegramov esej o dizajnu 1950-ih u Hrvatskoj

Naš Bojan Krištofić napisao je odličan mini-esej o dizajnu 1950-ih, a povod mu je bio predivan ured što ga je agencija Brigada uredila u zagrebačkom Neboderu na Trgu. Ako nemate vremena pročitati cijeli tekst, savjetujemo da svakako pogledate fotografije.

6. Kako smo dobivali informacije prije Googlea? 981

Sanja Pavić radila je u službi Općih informacija punih 25 godina i za Telegram se prisjetila brojnih zabavnih, neobičnih i nastranih poziva koje su joj građani upućivali. Našim djedovima i očevima služba 981 bila je životno važna, sve do pojave Altaviste, AskJeeves, Yahoo!-a i konačno Googlea; čak i ako nikad niste koristili usluge 981 servisa, bit će vam zanimljivo pročitati što su tražili oni koji jesu.

7. Razgovor s kapetanom uništene Liburnije

Novinarka Telegrama razgovarala je s kapetanom Zdenkom Radićem, čiji je brod, Liburnija, nedavno zaplovio prema turskom rezalištu. Kapetan nije imao snage povesti svoj na posljednje putovanje.

8. Profesor Tvrtko Jakovina o antifašizmu

Tvrtko Jakovina redovni je profesor na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a za Telegram je napisao kapitalni esej o trenutnom stanju antifašizma u Hrvatskoj, te lažima kojima se protiv njega bori. Jedan od najčitanijih članaka u Telegramovoj skromnoj povijesti

9. Novi val hrvatskog hip-hopa

Naš Igor Šimulija proveo je jedan dan s ekipom High5 taman prije njihovog velikog koncerta u Tvornici, i zaključio kako je riječ o ljudima koji stvaraju novi val hrvatskog hip-hopa. Slažemo se.

10. Hoteli i njihove simpatične fotografske manipulacije

Istraživačka ekipa Telegrama pogledala je kataloge hrvatskih hotela i naletila na nekoliko primjera zabavnih fotografskih manipulacija. Odnosno, načina na koje hoteli svoje sobe prikazuju znatno boljima nego što jesu.

11. Priče stanodavaca koji više neće biti stanodavci

Razgovarali smo s devet stanodavaca iz Hrvatske koji su s nama podijelili sjećanja na najgore ljude su boravili u njihovim stanovima. Ucjene, gole prostitutke u haustoru, prevare i krađa kuhinje iz zidova samo su dio njihovih priča koje naprosto morate proučiti.

12. Mjesec dana sa slijepom ženom iz Zagreba

Andreja Veljača je zbog dijabetesa postepeno i gotovo neprimjetno ostala bez vida. I ne samo bez vida. Bez posla. Bez muža. Bez svega što je dotad gradila. A na trenutak, i bez želje za životom. Ali – samo na trenutak. Za Telegram 39-godišnja pravnica potpuno detaljno i iskreno ispovijeda svoje najdublje osjećaje, najcrnije trenutke, najveće strahove i najveće pobjede.

13. Mini-esej šefa Nadzornog odbora Ine o kriminalu u Ini

Siniša Petrović, redovni profesor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i predsjednik Nadzornog odbora Ine, za čitatelje Telegrama piše o Zlu i Dobru u hrvatskom društvu, presudi bivšem premijeru Ivi Sanaderu, te kako Ina oduvijek privlači one koji žele jačati svoju financijsku, političku i medijsku moć. S obzirom na razmjerno rijetke javne istupe prof. Petrovića, ovaj esej jedan je od rijetkih uvida u njegove stavove i razmišljanja.

14. Što vam sve treba za osnivanje stranke u Hrvatskoj

Potaknut najavom bivšeg predsjednika Josipovića o osnivanju nove stranke, Telegramov Filip Raunić odlučio je istražiti što je sve potrebno i koliki su troškovi osnivanja političke stranke na nacionalnoj razini.

15. Telegramova dama tjedna

Telegram će svakog tjedna, uz pomoć naše mlade i ozbiljno talentirane fotografkinje Marine Paulenke, objavljivati fotografije pravih žena. Pod prave žene mislimo: oble, uske, visoke, niske, pjegave, sa šminkom i bez šminke. Ovo je projekt koji ima nekoliko ciljeva – da afirmiramo ljepotu žena koje se tako osjećaju, da nakratko, čisto voajerski, zavirimo u njihove živote i da, radeći sve to, predahnemo od društvenih i kulturnih pitanja kojima se Telegram svakodnevno bavi. Ovog tjedna predstavili smo vam Iris iz Zagreba.