Sad se kao čudimo? Orban je non stop puštao karte na kojima prisvaja našu obalu, Plenkovićeva vlada pravila se da ih ne vidi

Orbanove izjave nisu prvi, ni drugi, ni treći put da je provocirao pretenzijama na hrvatski teritorij

“Da nam nisu uzeli more i mi bismo imali luke”, zavapio je ovih dana Viktor Orban dok je opravdavao protivljenje europskom embargu na rusku naftu. Očito se referirao na hrvatsku obalu čiji su dijelovi nekoć bili u sastavu Ugarske. Da Budimpešta i dalje drži taj teritorij, požalio se Orban, onda bi naftu mogli uvoziti tankerima.

To najnovije verbalno prisvajanje hrvatskog teritorija prilično je odjeknulo pa je reagiralo i Ministarstvo vanjskih poslova. U kratkom su priopćenju osudili Orbanove težnje za hrvatskim morem i pozvali mađarskog veleposlanika na razgovor dok su iz Budimpešte uzvratili kako Zagreb ne bi trebao podlegnuti “medijskoj histeriji”, jer je Orban samo iznosio “povijesnu činjenicu”. Nejasno je o kakvoj “povijesnoj činjenici” govore kad Ugarska nikad nije imala izlaz na more osim preko hrvatskog teritorija.

No, ovo nije prvi, ni drugi, pa ni treći put da Orban sa sjetom priželjkuje povratak velike Mađarske. Da zapravo više od stoljeća nakon Trianonskog mirovnog sporazuma, koji je doveo do raspada Kraljevine Ugarske, Orban i njegov Fidesz nekadašnji ugarski teritorij smatraju otetim. Karta velike Mađarske redovito se pojavljuje u objavama Orbanovih dužnosnika na društvenim mrežama, a njegov glasnogovornik Zoltan Kovacs, zadužen za međunarodne odnose, ima ju izvješenu u svom uredu, tako da svatko tko sjedne za njegov stol vidi Mađarsku kakvu Fidesz priželjkuje.

‘Tiha diplomacija’

Obrana Budimpešte na prozivke Zagreba, da je Orban samo iznosio “povijesne činjenice”, zapravo samo potvrđuje kako Budimpešta gleda na hrvatski teritorij. Točno dvije godine od Orbanove prošlotjedne izjave, mađarski premijer je na Facebooku objavio globus na kojem se vidi kako su crvenom bojom iscrtane granice velike Mađarske. Time je maturantima poželio sreću na ispitu iz povijesti.

56. Az érettségizők történelmet írnak. Hajrá // 56. A historic exam. Good luck!

Posted by Orbán Viktor on Tuesday, May 5, 2020

Slično se dogodilo u prosincu 2019. godine kad je Orban na Facebooku objavio fotografiju sa sastanka predsjedništva svoje stranke. Prostorijom je dominirala ogromna karta velike Mađarske koja se protezala od zida do zida i očito je bilo da se radi o stalnoj dekoraciji u tom uredu. Gotovo kao i nakon najnovijeg Orbanovog istupa, Vlada Andreja Plenkovića najavila je da će o svemu razgovarati s mađarskom stranom, ali što je zaključeno, nikada nije obznanjeno.

16. Elnökségi ülés Advent idején // Advent meeting of the party presidency

Posted by Orbán Viktor on Monday, December 16, 2019

Nedugo prije toga Orban je posjetio Osijek, gdje je, između ostalog, govorio da su “prije 80, 90, 100 godina Slavonija i Baranja u Mađarskoj bili najbogatiji krajevi naše države”. Posebnih reakcija domaće politike nije bilo. Oko pola godine ranije, opet ista priča. Na Twitteru Ureda za međunarodnu komunikaciju mađarske vlade, koji vodi Kovacs – čovjek s kartom velike Mađarske u svom uredu – objavljena je mapa kojom se svojatao velik dio hrvatskog teritorija. Javna reakcija iz Zagreba je izostala, a kako je tada pisao Telegram radila je “tiha diplomacija”.

Muk iz Banskih dvora

Gordan Grlić Radman i njegovo ministarstvo u sličnim su slučajevima, kada su u pitanju bile druge države, čak javno reagirali, no izgleda da reakcije službenog Zagreba izostaju, ili su blage, samo kad je u pitanju Budimpešta, odnosno Viktor Orban.

“Brat za brata, Mađar za Hrvata”, tako je Grlić Radman prije dvije godine govorio Orbanovom šefu diplomacije Peteru Szijjartu. Povijest se ponavlja i u ovom najnovijem slučaju. Osim tri rečenice osude koje su stigle iz ministarstva zaduženog za vanjsku politiku te uvjeravanja ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića da je “hrvatski teritorij neupitan” iz Banskih dvora se čuje samo muk.

Za Mađarsku su povijesne činjenice da je dio hrvatskog teritorija njihov, a za HDZ i Plenkovićevu vladu kratka osuda, ako i to, pa čekanje dok cijela priče ne utihne. Kada netko iz Budimpešte ponovno objavi kartu velike Mađarske ili prisvojata Dalmaciju i Slavoniju, što je jako moguće, može se očekivati da će se povijest ponoviti.