Stvarno smo ponosni na naše prošlotjedne duže tekstove. Ako ih niste stigli pročitati, evo pregleda

Pregled Telegramovih ovotjednih dužih priča, komentara i analiza

Preko tjedna možda niste imali vremena posvetiti se nekim našim duljim pričama, analizama i kolumnama pa vam ih sada izdvajamo. Stvarno bi bila šteta propustiti reportažu o noći koju je naša reporterka provela s medicinskim osobljem na zagrebačkom Svetom Duhu, ali i zanimljiv sažetak presuda o nasilju nad ženama koje je pročitala naša novinarka Ana Raić Knežević.

Tu je i nekoliko ovotjednih kolumni o recentnim zbivanjima, pa su tako naši kolumnisti Božo Kovačević i Đivo Đurović analizirali što znači velika pobjeda ruskog predsjednika na izborima, a Dragan Markovina pisao je o premijerovom sukobu s krajnjom desnicom zbog ratifikacije Istanbulske konvencije. Nismo zaboravili ni naš sportski kanal Telesport pa izdvajamo dva njihova ovotjedna teksta.

1. Provela sam noć u smjeni u Svetom Duhu i ova sestra, Jadranka, postala je naš heroj tjedna

Vjekoslav Skledar

Telegramovi reporteri proveli su noć u zagrebačkoj bolnici Sveti Duh uz medicinske sestre i tehničare. Tako je nastala ova fotoreportaža, a od svih divnih zaposlenika, naše je reportere odmah osvojila jedna medicinska sestra čija energija jednostavno zauzima prostoriju, Jadranka. Predlažemo da si uzmete malo vremena i pročitate cijeli tekst.

2. Kreće serijal What’s Next o budućnosti Hrvatske; upoznajte ljude koji su biznis iz JAR-a preselili u Slavoniju

Ovoga smo tjedna objavili prvi nastavak video specijala u kojem obilazimo zemlju i donosimo priče o ljudima koji je guraju naprijed. Protagonisti prvog dijela serijala “What’s Next” su Nataša i Matko Grgurević, bračni par koji je prije 20-ak godina u Južnoafričkoj Republici razvio proizvodnju uređaja za industrijsko čišćenje, a onda su svoj biznis preselili u Novu Gradišku. Telegramovi reporteri bili su u njihovim pogonima, a tekst i video možete pogledati ovdje.

3. Zašto je za ovo društvo dobro da je šef HDZ-a napokon shvatio što Željka Markić i tvrdi biskupi žele

Dragan Markovina pisao je o premijerovom sukobu s krajnjom desnicom u vezi ratifikacije Istanbulske konvencije. “Za ovo Plenkovićevo naglo progledavanje, koje je, u to ne treba nimalo sumnjati, motivirano isključivo vlastitim nagonom za preživljavanjem, a ne nekom obranom principa, svejedno možemo zaključiti da je bolje ikad, nego nikad”, napisao je Markovina. No, vrlo upitnim smatra koliko će taj otpor sada uspjeti. Ovdje možete pročitati cijeli komentar.

4. Dobro, Rusija je pokazala da je još uvijek važna. Problem je što bi je to moglo uništiti

MOSCOW, RUSSIA - JANUARY 26, 2018: A ceremony to hand over the standard to the new Commander of the Federal National Guard Service's Central District, Col Gen Igor Golloyev, at the directorate of the Russian National Guard's Central District. Maxim Grigoryev/TASS, Image: 361414703, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TASS
Profimedia, TASS

Naš kolumnist Božo Kovačević ovaj je put pisao o posljedicama politike ruskog predsjednika Vladimira Putina koji je nedavno izdominirao na izborima u Rusiji. “Predsjednik Putin je u gotovo dvadeset godina na vlasti uspio ostvariti svoj osnovnu političku ideju da svijet ne smije biti unipolaran i da se Rusiju mora pitati o ključnim svjetskim problemima. Problem je što je taj cilj ostvario politikom zbog koje će mu biti teško poboljšati životni standard Rusa. Nova Putinova bitka vodit će se na polju ekonomije”, piše u analizi.

5. Načelnik Čepina organizirao je, kao, humanitarni koncert; samo što je više od potrebitih zaradio Miroslav Škoro

Telegramov Drago Hedl donosi ne baš lijepu priču iz Slavonije. Načelnik Čepina organizirao je humanitarni koncert, ali tom dobrotvornom akcijom udruge za djecu bez roditelja zaradile su 8.685 kuna, a glazbenici, među kojima je bio i Miroslav Škoro, dobili su 48.810 kuna. “Kada se sve izračuna, vidljivo je kako bi Breza i Klasje prošli neusporedivo bolje i dobili čak tri puta više novca od onog koji im je nakon koncerta doznačen, da tog koncerta uopće nije bilo”, piše Hedl. Tekst možete pročitati ovdje.

6. Pročitala sam 9 zadnjih presuda za nasilje nad ženama; priče su užas, a nitko nije kažnjen zatvorom

Naša reporterka Ana Raić Knežević pročitala je devet zadnjih presuda za nasilje nad ženama i došla do poražavajućeg saznanja; nitko od nasilnika nije kažnje zatvorom. Svi su kažnjeni samo uvjetno, a među njima ima i onih koji su, recimo, davili supruge dok nisu izgubile svijest. Sažetke presuda možete vidjeti ovdje.

7. Kada će ekonomska dijaspora napokon postati važnija od južnoameričke sa suspektnim stavovima?

Goranko Fižulić analizirao je okolnosti predsjedničina puta u Južnu Ameriku. Piše kako je u proteklih pola stoljeća na taj kontinent iselilo manje Hrvata nego tijekom prošle godine u Irsku. “No, dvadeset tisuća Hrvata u Irskoj nema svog predstavnika u Savjetu Vlade RH jer tamo nisu otišli zbog traženja prostora slobode u kojem bi mogli svjedočiti svoje domoljublje”, piše Fižulić dodajući kako oni koji su išli za boljim životom nisu “politička roba za prodaju tuzemnim biračima na nepotrebnim inozemnim turnejama”.

8. Što znači Putinova pobjeda i kako je naša predsjednica opet odabrala biti na krivoj strani povijesti

VOLGOGRAD, RUSSIA – FEBRUARY 2, 2018: Russia's President Vladimir Putin visits the Russia My History museum. Alexei Druzhinin/Russian Presidential Press and Information Office/TASS, Image: 362140556, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TASS
Profimedia, TASS

Telegramov dopisnik iz Amerike Đivo Đurović također je svoju kolumnu posvetio Putinovoj pobjedi i njenom značaju. Osvrnuo se na detalj što je hrvatska predsjednica bila prva zapadna državnica koja je Putinu čestitala na pobjedi. “Grabar Kitarović pritom nije ni spomenula Putinov zločin u Britaniji, državi koja je hrvatska saveznica – u NATO-u i još uvijek u Europskoj uniji. Sramota, nažalost, nije samo njezina, nego cijele države u čije ime nastupa”, napisao je naš dopisnik.

9. Zašto HAZU osam godina pušta da ova njihova veličanstvena zgrada na Trgu žrtava propada

Silvana Menđušić istražila je slučaj važne zgrade arhitekata Ede Šena i Milovana Kovačevića na zagrebačkom Trgu žrtava fašizma. Prije osam godina Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti sudskim je putem izbacila iz zgrade na Trgu žrtava fašizma studente i Studentsku polikliniku, a ta zgrada još uvijek zjapi – u najvećem dijelu – prazna. Kada su Telegramovi reporteri pokušali snimiti interijer ovog važnog zagrebačkog zdanja arhitekata, dobili su neočekivan odgovor; da to nije moguće zbog sigurnosnih razloga.

10. Histerija zbog krivo prenesenog intervjua srpske premijerke super pokazuje koliko smo izmrcvareni tenzijama

U drugom ovotjednom komentaru Dragan Markovina je pisao o histeriji koja je nastala nakon gostovanja srpske premijerke Ane Brnabić na HRT-u zbog njene izjave da je protiv toga da manjine imaju zajamčeno mjesto u parlamentu. Markovina piše kako je Brnabić rekla i kako je spremna o tome razgovarati, no kada se stvari pogrešno zakotrljaju, teško ih je zaustaviti. Pročitajte cijeli komentar.

11. Kako je silno talentirani Ante Rebić od obične popune u reprezentaciji postao njezina moguća budućnost

09.11.2017., stadion Maksimir, Zagreb - Prva utakmica dodatnih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo koje ce se odrzati 2018. godine u Rusiji, Hrvatska - Grcka. Ante Rebic. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
PIXSELL

Novinar Telesporta, Juraj Vrdoljak, pisao je o talentiranom nogometašu Anti Rebiću koji je, piše, čini se ohladio glavu pa od obične popune u reprezentaciji postao njezina moguća budućnost. “Taj zaigrani izvanzemaljac naknadno je preko NK Imotskog, baš kao i protagonisti Prosjaka i sinova, svoj zanat odlučio dalje brusiti u velikom gradu”, piše u Telesportovom osvrtu na Rebića. A cijelu priču možete pročitati ovdje.

12. Priča o Flo-Jo, najbržoj ženi i jednoj od najkontroverznijih osoba u povijesti sporta

September 24, 1988 - 880924 OS i Sšul, 100 m: Florence Griffith-Joyner, USA.© Bildbyran - © 3, Image: 290621706, License: Rights-managed, Restrictions: * Austria, France, Holland, Norway, Sweden, OUT *, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - News
Profimedia, Zuma Press - News

Zašto je najbrža žena svih vremena zauvijek ostala pod sjenom sumnje – brutalna dominacija ili nikad otkrivena prevara? pita se Telesport u tekstu o Florence Griffith Joyner, američkoj sprinterici od čije će se smrti u rujnu navršiti 20 godina. Ona je jedna od najkontroverznijih ličnosti u povijesti sporta – njeni rekordi možda nikada neće biti oboreni, ali sumnja u njihovu vjerodostojnost vječno će visjeti u zraku.