Telegram doznaje: aferična dekanica mjesečno si je isplaćivala 10.700 kuna dodatka na plaću. A fakultet je grcao u dugovima

Zbog 'teške financijske situacije' dekanica je od Sveučilišta tražila oprost 800.000 kuna duga, no sebi i prodekanu u isto je vrijeme isplaćivala iznimno visoke dodatke

Telegram doznaje: aferična dekanica mjesečno si je isplaćivala 10.700 kuna dodatka na plaću. A fakultet je grcao u dugovima

Zbog 'teške financijske situacije' dekanica je od Sveučilišta tražila oprost 800.000 kuna duga, no sebi i prodekanu u isto je vrijeme isplaćivala iznimno visoke dodatke

Nakon detaljnog proračunskog nadzora Ministarstva financija čije smo rezultate nedavno objavili, Telegram je nastavio istraživati problematično poslovanje zagrebačkog Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta

Aktualna dekanica Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta (PBF) Jadranka Frece te bivši dekan i kasnije prodekan Damir Ježek, u samo godinu i pol isplatili su si više od 220.000 kuna dodataka na plaće, pokazuje dokumentacija do koje je došao Telegram.

Ove iznimno visoke dodatke Frece i Ježek isplaćivali su si dok je Fakultet bio u ozbiljnom, milijunskom minusu. Dapače, molili su Sveučilište u Zagrebu koje je tada vodio Damir Boras da “zbog teške financijske situacije” oprosti PBF-u dug u iznosu 800.000 kuna.

Treba napomenuti kako je Telegram došao do podataka samo za razdoblje od početka 2019. do sredine 2020. godine. Jesu li dekanica i prodekan sami sebe nagrađivali javnim novcem i kasnije, zasad nismo uspjeli provjeriti. Odvjetnik kojeg je u ime Fakulteta angažirala Jadranka Frece otvoreno nam je napisao da ne misle javnosti otkriti koliki je ukupan iznos koji si je dekanica do danas isplatila. Pozivajući se na Zakon o pravu na pristup informacijama, i dalje inzistiramo na tim podacima.

Novi krak afere

Svejedno, otkriće o isplati 220.000 kuna u samo godinu i pol novi je krak afere koja se dugo vuče. Kako je Telegram otkrivao u nekoliko nastavaka, poslovanje dekanice Frece bilo je suspektno i inspektorima Ministarstva financija koji su iznimno negativan nalaz Proračunskog nadzora proslijedili policiji.

Utvrđeno je da je službenu karticu peglala na skupu odjeću, parfeme, kreme i nakit. U ime Fakulteta, nadalje, naručivala je milijunske poslove za koje nema dokaza da su uopće obavljeni, a dekanica je uzimala i nadrealne naknade za putne troškove. Uz sve to, Telegram sada otkriva kako su si Frece i Ježek mjesečno isplaćivali i više od 10.000 kuna bruto dodatka na plaću. Istovremeno, PBF je grcao u milijunskom minusu, a Sveučilište ga je spašavalo otpisom ranijeg duga i upumpavanjem hitnih intervencijskih injekcija u ukupnom iznosu od 600.000 kuna.

Fakultet u minusu

Za razumijevanje konteksta treba se vratiti u listopad 2019., kada profesor Ježek prestaje biti dekan, a na njegovo mjesto dolazi profesorica Frece. Ježek tada Fakultetskom vijeću podnosi izvješće o svom mandatu od 2017. do 2019. i ističe kako je njegova uprava obratila posebnu pažnju “konsolidiranom i racionalnijem načinu poslovanja”.

Koliko je poslovanje u njegovom mandatu bilo “konsolidirano i racionalnije”, ponešto govori rezime o reakreditaciji PBF-a iz lipnja 2019. godine: “Financijsko izvješće ne odražava održivost visokog učilišta. Negativna financijska bilanca povećala se s minus 2,5 milijuna kuna 2017. na minus 4,2 milijuna kuna 2018. godine, stoga treba razmotriti hitne aktivnosti kako bi se ova situacija stavila pod nadzor”, stoji u izvješću.

Dokumenti do kojih je došao Telegram otkrivaju kako si je Ježek najmanje od početka 2019. godine, kada je već konstatirana teška financijska situacija na fakultetu, isplaćivao izdašan dodatak na plaću u iznosu od 7000 kuna bruto. Svojoj tadašnjoj prodekanici, kasnije dekanici Jadranki Frece odredio je dodatak u iznosu od 2500 kuna bruto na plaću. Riječ je o dodacima koje je PBF isplaćivao iz tzv. vlastitih sredstava, odnosno prihoda ostvarenih obavljanjem poslova na tržištu.

Pozamašni dodaci

U listopadu 2019. rotira se uprava PBF-a; Frece preuzima dužnost dekanice i za svog prodekana bira Ježeka, donedavnog dekana kojem je bila prodekanica. Nastavlja s isplatama dodataka Ježeku, sada prodekanu, i sebi kao novoj dekanici. Ježeku i dalje isplaćuje mjesečni dodatak na plaću u iznosu 7000 kuna bruto, a svoj dodatak s prethodnih 2500 kuna povisuje na 10.700 kuna bruto. Fakultet je i dalje u alarmantnoj financijskoj situaciji.

Kako proizlazi iz zapisnika fakultetskog vijeća održanog u veljači 2020., članovi vijeća upoznati su s teškom financijskom situacijom koja onemogućuje PBF-u da aplicira na cijeli niz projekata, primarno europskih. “Fakultet nema kapaciteta za sufinanciranje provedbe projekata te se ne može izlagati riziku izricanja financijskih korekcija”, stoji u zapisniku fakultetskog vijeća o problemima koje je skeniralo PBF-ovo povjerenstvo, osnovano po preporuci iz postupka reakreditacije koji je zabilježio milijunske minuse.

Molba Borasu za otpis duga

Složena financijska situacija traje do srpnja 2020. godine. Vidljivo je to iz pisma koje Frece piše tadašnjem rektoru Borasu. Moli ga da PBF-u otpiše dug od 800.000 kuna koji fakultet vuče još od travnja 2016. – tada im je Sveučilište pozajmilo novac kako bi svojim zaposlenicima podmirili dodatke na plaću za posebne uvjete rada. Iako je rok povrata sredstava bio šest mjeseci, on je “u međuvremenu višekratno prolongiran uslijed nemogućnosti PBF-a za povrat predmetne doznake i to zbog kontinuiranog provođenja ovrhe po računu”, piše Frece Borasu.

Dekanica rektoru argumentira tešku financijsku situaciju, eksplicitno navodeći kako se ona “očituje u manjku od 2.688.392 kn i minusu na računu od 1.144.751,23 kn na kraju poslovne 2019.”. S obzirom na sve navedeno, Frece zaključuje kako PBF “nažalost nije u mogućnosti izvršiti niti djelomični povrat predmetne doznake” pa moli za otpis 800.000 kuna.

Dva tjedna kasnije, sastaje se Senat Sveučilišta i tadašnji rektor Boras u dnevni red uvrštava točku kojom predlaže da se pozajmica PBF-u iz 2016. prenamijeni u “trajnu doznaku interventnih sredstava”. Drugim riječima, da se dug otpiše. Na to se buni tadašnja dekanica Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) Aleksandra Čižmešija. Jasne su joj, istaknula je, financijske potrebe PBF-a vezane uz sporove o naknadama zaposlenicima, no upozorava kako se taj problem ne smije rješavati na ovaj način.

Injekcije sa Sveučilišta

“Isti problem (i mnogo veće) pripadajuće potrebe imaju i druge sastavnice Sveučilišta u Zagrebu. Stoga bi, prije dodjele interventnih sredstava samo jednoj sastavnici, trebalo imati cjelovitu sliku situacije”, apelira tadašnja dekanica PMF-a. Javlja se i tadašnji dekan FER-a Gordan Gledec koji navodi kako će po ovoj točki biti suzdržan “zbog nedostatka informacija”. Senat u konačnici glasa i s 57 glasova “za”, dva “protiv” i osam suzdržanih otpisuje PBF-ov dug težak 800.000 kuna.

I ne samo to. Tijekom 2020. godine PBF je iz “centralnog” Sveučilišta, prijedlozima rektora i potvrdama Senata, potpomognut s više od 700.000 kuna. Osim 120.000 kuna koje im je Sveučilište u lipnju 2020. doznačilo iz interventnog fonda kao hitnu pomoć za sanaciju šteta od potresa, PBF je još dvaput dobivao financijske injekcije sa Sveučilišta. U svibnju 2020. odobrena im je isplata u iznosu od 200.000 kuna, a u rujnu dobivaju dodatnih 400.000 kuna.

Što s drugim fakultetima?

Ovi iznosi sjedaju na PBF-ov račun “temeljem brojnih i opetovanih zamolbi upućenih rektoru i prorektoru za poslovanje”, navodi Frece u svom godišnjem izvješću za akademsku godinu 2019./2020. Riječ je o akademskoj godini u kojoj si je, kao dekanica, na mjesečnoj razini u pravilu isplaćivala 10.700 kuna bruto dodatka na plaću.

Dok se PBF-u na temelju “brojnih i opetovanih zamolbi” slijevao novac sa Sveučilišta, vrijedi pogledati istovremene financijske probleme drugih fakulteta. Na primjer, tadašnja dekanica Akademije dramske umjetnosti (ADU) Franka Perković Gamulin u rujnu 2020. – u istom trenutku kada se PBF-u odobrava dodatnih 400.000 kuna – upozorava kako su Akademiji “ponovno uskraćena sredstva iz interventnog fonda”.

Navodi kako je Sveučilište dosad ravnopravno pomagalo trima akademijama u iznosima od 800.000 do 1.000.000 kuna godišnje po sastavnici, no da je ADU 2020. “potpomognuta s osmerostruko manjim iznosom”, odnosno sa 100.000 kuna. Dva mjeseca prije, Perković Gamulin na Senatu je najavila mogućnost da ADU u novoj akademskoj godini potencijalno neće započeti s nastavom zbog konstantnog manjka od oko milijun kuna godišnje za pokrivanje “hladnog pogona”.

Dodaci u šest znamenki

U razgovoru za Telegram u ožujku 2021., osvrćući se na izostanak kritike i rasprave na Borasovom Sveučilištu, Perković Gamulin kazala je kako na Senatu glasa po svojoj savjesti i ne šuti o problemima na Sveučilištu pa su Akademiji 2020. smanjena interventna sredstva. Na PBF-u, s druge strane, takvih problema nisu imali.

Sveučilišna sredstva su, na zamolbu dekanice Frece, uredno stizala na fakultetski račun, a raniji dugovi su se opraštali, sve uslijed “teške financijske situacije”. Dok se PBF borio s minusima i dugovima, dodaci Frece i Ježeka niti u jednom trenutku nisu bili upitni. Tijekom 2019. i prve polovice 2020., iznos dodataka za dvoje čelnih ljudi PBF-a premašio je 220.000 kuna.

Konkretno, Jadranki Frece isplaćeno je 108.484 kuna, a Damiru Ježeku 113.200 kuna. Važno je istaknuti kako dodaci na plaću kao takvi nisu sporni niti nezakoniti. Isplata dodataka na plaću – kome i u kolikom iznosu – poslovna je odluka dekana i on na nju ima pravo, međutim ovi dodaci svakako postaju problematični kada fakultet grca u dugovima i moli za interventnu financijsku pomoć od Sveučilišta.

Skrivanje od javnosti

Na Telegramov upit o dodacima na plaće dekanice i profesora Ježeka te osnovi temeljem koje su isplaćeni, stigao nam je odgovor odvjetnika Zorana Vujasina koji komunicira u ime dekanice Frece. Otvoreno nam je poručio kako nam takve podatke neće dostaviti. Napisao nam je kako je dekanica Frece, dolaskom na funkciju u listopadu 2019., zatekla praksu arbitrarnih određivanja dodataka na plaću koja joj je, tvrdi odvjetnik, bila “apsolutno neprihvatljiva” i koju je zaustavila.

“Držimo da je ovo dostatan odgovor na Vaš upit o dodacima na plaću. Budući su vam zasigurno dušobrižnici koji su izgubili položaje i privilegije, pa i posao na Fakultetu dostavili ostale podatke, ne vidimo potrebu da to radimo i mi”, poručio je odvjetnik Vujasin Telegramu.

Iz javno dostupnih podataka, vidljivo je kako je dekanica prije dva mjeseca potpisala Pravilnik o vlastitim prihodima fakulteta. Tu je navedeno koji konkretni zaposlenici imaju pravo na dodatke na plaće, a među njima se ne nalazi dekan niti članovi uprave fakulteta. Je li se praksa isplate dodataka nastavila nakon perioda obuhvaćenog Telegramovim istraživanjem te nakon donošenja ovogodišnjeg pravilnika, nije poznato s obzirom na to da Frece te podatke ne želi otkriti javnosti. Stoga smo PBF-u dostavili službeni zahtjev za pristup informacijama o isplaćenim dodacima do 2022., o čemu ćemo dalje izvještavati.

Sjajan (pro)dekanski život

Zbog izostanka bilo kakvog odgovora o osnovi isplaćivanja dodataka Ježeku i Frece, nadalje ostaje nejasno zašto su vlastita sredstva fakulteta, ostvarena na tržištu, u doba teškog financijskog stanja preusmjeravana u pozamašne dodatke umjesto u pokušaje saniranja milijunskih minusa. Podsjetimo u konačnici i na nalaz nadzora Ministarstva financija koji je utvrdio istovremen radni odnos Frece i Ježeka na PBF-u i na Sveučilištu Sjever.

Na ovaj način, uz radni odnos na PBF-u, Ježek je tijekom 2019. i na Sveučilištu Sjever zaradio dodatnu bruto plaću 25.023,59 kuna, a Frece 18.621,42. U 2020., Ježek tamo zarađuje 25.861,84 bruto, a Frece 20.973,09 kuna. Kada se tome dodaju njihove plaće s PBF-a i značajni dodaci o kojima smo danas pisali, nameće se zaključak o upravo sjajnom (pro)dekanskom životu.