Od anonimnosti do jedne od najmoćnijih žena svijet: je li Ursula von der Leyen zaslužila još pet godina na čelu Komisije?

Aktualna predsjednica Europske komisije u ponedjeljak je potvrdila kandidaturu za novi mandat

EU Commission President Ursula von der Leyen gives her annual State of the Union address during a plenary session at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, on September 13, 2023. (Photo by FREDERICK FLORIN / AFP)
FOTO: AFP

Sve su se karte posložile da kandidatkinja EPP-a, što znači i HDZ-a, osigura još pet godina na čelu Europske komisije. Stoga u ovom trenutku doista izgleda da je utrka za ovu top dužnost gotova, a da uopće nije ni počela. Ali u politici ne treba brzati sa zaključcima, stvari se iznenada mogu promijeniti. Uostalom, upravo je tako von der Leyen 2019. stigla u Bruxelles

U srpnju 2019. trebalo je guglati da bi se doznalo koga je to Europsko vijeće predložilo za čelnu osobu Europske komisije: nakon izbora za Europski parlament, ime Ursule von der Leyen pojavilo se praktički ni od kuda, kao kompromis. Bivša njemačka ministrica obrane, čiji je karijerni uspon počeo u vrijeme kancelarke Angele Merkel – ali nije prelazio nacionalnu politiku scenu – u ljeto 2019. postala je prva žena na čelu Europske komisije.

Pet godina kasnije, njemačku političarku iz redova Europske pučke stranke (EPP), HDZ-ovih europskih političkih saveznika, smatra se jednom od najmoćnijih žena na svijetu. U proteklih pet godina iz gotovo pa anonimnosti – barem iz perspektive šire europske javnosti – postala je jedno od najprepoznatljivijih lica briselske birokracije i europske politike.

Prekretničke krize

Ursula von der Leyen u ponedjeljak je konačno prekinula višemjesečne spekulacije i potvrdila da želi još pet godina na čelu Europske komisije. Mada se njezino ime spominjalo i u kontekstu drugih visokih dužnosti u međunarodnoj politici, kandidatura za novi mandat na mjestu predsjednice Komisije nije iznenađenje. Daleko veće iznenađenje bilo bi da taj drugi mandat – ne dobije.

Njezinih prvih pet godina na jednoj od ključnih EU funkcija obilježile su prekretničke krize, globalna pandemija, a potom i ruska invazija na Ukrajinu i novi veliki rat u neposrednom susjedstvu EU-a. Zbog toga je Europska unija bila prisiljena iz temelja revidirati cijeli niz svojih politika, od zdravstvene do energetske. Ursula von der Leyen je u tome imala važnu ulogu.

Predsjednički stil

Njezin stil upravljanja europskom administracijom opisuje se kao predsjednički, kritizirali su je da prekoračuje ovlasti koje kao šefica Komisije ima te da u donošenje odluka uključuje tek malu skupinu bliskih savjetnika – citirajući neimenovanog diplomata, utjecajni portal Politico jednom ju je prilikom opisao kao “kraljicu Ursulu”, aludirajući upravo na taj, kritikama podložan stil upravljanja.

S druge strane, političku moć šefice Komisije multiplicirale su nepredviđene okolnosti u kojima se odvijao prvi mandat, pandemija covida-19 i napad Rusije na Ukrajinu (važni su pritom, dakako, i osobni stil i liderske ambicije). Ti su događaji prisilili EU na dotad nezamislive poteze, poput zajedničkog zaduživanja za fond za oporavak, prekid ovisnosti o uvozu fosilnih goriva iz Rusije te početka pristupnih pregovora s Ukrajinom.

Najmoćnija žena

Te su odluke donosile zemlje članice, ali je Komisija predlagala i facilitirala taj proces, što je ojačalo politički profil von der Leyen unutar i izvan EU-a, a onda i njezinu (percipiranu) izvršnu moć: časopis Forbes ju je, primjerice, zadnje dvije godine proglasio najmoćnijom ženom na svijetu.

Neke od najvažnijih EU odluka u ovom mandatu obilježene su, međutim, kontroverzama. Primjerice, zajednička nabavka cjepiva protiv covida, koju je uime država članica ispregovarala Komisija, a onda su vlade ostale s obvezom da i dalje kupuju milijune novih doza, iako niti ove stare nisu potrošene.

Uloga predsjednice Komisije u tim dogovorima našla se pod povećalom nakon što je New York Times izvijestio o njezinim kontaktima s izvršnim direktorom farmaceutske kompanije Pfizer, a briselska administracija odbila zahtjev da dostavi tekstualne poruke svoje šefice. Slučaj, koji se tiče prava na pristup informacijama – spadaju li službeni SMS-ovi dužnosnika u privatnu sferu ili ne – čeka odluku Suda EU.

Kraj prije početka

Uz to, ključna javna politika, koja je trebala obilježiti prvi mandat von der Leyen, (ali su se tome ispriječili pandemija i rat) zadnjih je mjeseci pod lavinom kritika, čak i iz njezine vlastite političke grupacije: Europski zeleni plan, osmišljen da bi u potpunosti transformirao način na koji Europljani žive, rade i proizvode, izaziva sve više otpora (što krajnja desnica obilato koristi pred EU izbore) zbog strogih ekoloških propisa i s njima povezanih visokih troškova.

Ipak, unatoč kontroverzama i kritikama – nisu svi, dakako, oduševljeni s prvih pet godina Ursule von der Leyen na čelu Komisije, pogotovo ne politički suparnici – nakon današnje potvrde kandidature nije nemoguće da je utrka za ovu top dužnost završila i prije nego što je uopće počela. Za to postoji više razloga.

Bez prava veta

Prvo, Europska pučka stranka, koja će na kongresu početkom ožujka i formalno potvrditi von der Leyen kao kandidatkinju za čelnu osobu Komisije, bit će gotovo sigurno relativni pobjednik EU izbora, s najviše osvojenih zastupničkih mjesta u Europskom parlamentu. To znači da su prvi na potezu da predlažu svoju kandidatkinju za šeficu Komisije.

Drugo, formalno, prijedlog utvrđuje Europsko vijeće – dakle, šefovi država ili vlada zemalja članica – kvalificiranom većinom. Mađarski premijer Viktor Orban, kojemu zbog višegodišnjih tenzija s Bruxellesom i zamrzavanja fondova, Ursula von der Leyen sigurno nije favorit, nema mogućnost veta. Pučani u Europskom vijeću možda i nisu toliko dominantni kao prije nekoliko godina, ali u zadnje su vrijeme ojačani, primjerice smjenom vlasti u Poljskoj.

Većina bila za

Uz to, von der Leyen nisu neskloni i neki premijeri koji ne pripadaju istoj stranačkoj grupaciji, poput Pedra Sancheza i Giorgije Meloni. Što će posebno biti bitno, ako von der Leyen ne bude imala jakog protukandidata koji može preokrenuti raspoloženje u Europskom vijeću. Osim toga, odnos s talijanskom premijerkom Meloni mogao bi biti važan i u kontekstu glasanja u Europskom parlamentu.

Za parlamentarnu potvrdu potrebna je većina glasova svih zastupnika. Prošli puta na tajnom glasanju von der Leyen je dobila 383 glasa za i 327 protiv. Ali EU parlament je tada bio bijesan na Europsko vijeće jer su izigrali princip tzv. Spitzenkandidata: iako je kroz cijelu kampanju bio vodeći kandidat EPP-a za predsjednika Komisije i kao takav se predstavljao biračima, Manfred Weber na kraju nije predložen, nego se odjednom pojavilo ime Ursule von der Leyen (u čemu je zapaženu ulogu imao i Andrej Plenković).

Još pet godina?

Većina koju će nakon izbora imati mainstream političke grupacije – čijim se glasovima obično donose odluke poput potvrde šefa/šefice Komisije – bit će, kažu ankete, tanja nego prije pet godina. Opcije desnije od HDZ-a i njihovih pučana očekuje značajan rast broja zastupnika, a time i utjecaja. Jednu od tih grupacija vodi Giorgia Meloni – zato je dobar odnos von der Leyen s talijanskom premijerkom potencijalno bitan za (tajno) glasanje u EU parlamentu.

Sve su se karte, dakle, posložile da Ursula von der Leyen osigura još pet godina na čelu Europske komisije. Stoga u ovom trenutku doista izgleda da je utrka za ovu top dužnost gotova, a da uopće nije ni počela. Ali u politici ne treba brzati sa zaključcima, stvari se iznenada mogu promijeniti. Bivša njemačka ministrica obrane, koja je 2019. iz relativne anonimnosti lansirana u centar europske političke moći, to zna iz vlastitog iskustva.