Treba priznati, ovaj ministar bolji je i od dragog nam Kuščevića. Evo svih opravdanja koja je smislio

U ministrovoj priči zadnjih dana su se pojavile brojne kontradikcije. Pobrojali smo ih

23.08.2018.., Zagreb - Svecani prijem u Banskim dvorima za sudionike Konferencije veleposlanika i generalnih konzula Republike Hrvatske organizirali su predsjednik Vlade Andrej Plenkovic i potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejcinovic Buric. Milan Kujundzic. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ministar zdravstva Milan Kujundžić nalazi se u središtu ogromne afere koju je prije nekoliko dana otkrio Telegram. Od početka nevolja u koje je upao, Kujundžić je održao konferenciju za medije, slao priopćenja, odgovorio na bezbroj novinarskih pitanja i nekoliko puta mijenjao podatke u imovinskoj kartici, dokumentu koji vjerojatno svakodnevno proklinje svakim svojim dahom. S obzirom na toliki pritisak, nije nimalo čudno što su se u ministrovoj priči pojavile brojne kontradikcije. Pokušali smo ih popisati, mada moramo napomenuti da ih je bilo toliko da ne možemo jamčiti kako smo u ovaj pregled uključili baš svaku.

1. Izmjene u imovinskoj kartici

O Kujundžićevoj kalvariji s imovinskom karticom više smo pisali ovdje, pa ćemo samo na brzinu podsjetiti na to što je sve u nju zaboravio uključiti prije nego što je Telegram u nastavcima objavljivao istraživački specijal o njegovoj netransparentnoj imovini. Jučer je tako otkrio da mu je za kupnju kuće u Maksimiru 300 tisuća kuna posudio Miro Palac, inače suvlasnik i predsjednik Nadzornog odbora veledrogerije Pharmanet, te vlasnik ljekarne Palac.

Ministar se sjetio i toga da njegova kuća na Markuševcu vrijedi jedan i pol milijun kuna, a ne 900 tisuća kako je tvrdio ranije. Isto se dogodilo i s njegovim apartmanom u Novalji, koji više ne vrijedi 500 tisuća, nego 750 tisuća kuna. Ministar još nije raščistio pravu kvadraturu svoje kuće u Ivanbegovini, koja prema njemu ima 100, a prema zemljišnim knjigama 184 kvadrata.

2. Unošenje izmjena u karticu

Ministar Kujundžić prekjučer je novinarima rekao da je spomenute izmjene unio u imovinsku karticu. To nam je demantirala glasnogovornica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Martina Jurišić. Rekla je da je Povjerenstvo zaprimilo novu karticu, ali nije ju prihvatilo kada je sam ministar kazao da je u njoj uočio grešku. Nikakva nova kartica nakon toga prekjučer nije stigla, kazala nam je Jurišić. Izmjene koje smo popisali u ministrovoj imovinskoj kartici prikazane su tek jučer.

3. Zašto je kuću iz firme izvukao za tako mali novac?

Nakon što je Telegram otkrio da je Povjerenstvu za sukob interesa prikazao umanjenu vrijednost kuće u Markuševcu, Kujundžić je ustvrdio da nema ništa sporno u tome što je prijavio kako njegova nekretnina sa stanom od 131 kvadrata, dvije velike terase, dvojnom garažom i vrtom od 178 kvadrata vrijedi 120.000 eura. Tako su se, tvrdio je, na tržištu kretale cijene kvadrata u trenutku kada je 2016. popunjavao svoju imovinsku karticu. No, to nije životno uvjerljivo, a Telegram je objavio i izvješća vještaka dvije banke koje su nekoliko puta procjenjivale tu kuću, svaki put za nekoliko puta viši iznos od onog kojeg je naveo ministar.

Telegram je pritom došao i do kupoprodajnog ugovora iz kojeg je jasno da su Tatjana i Milan Kujundžić izvukli stan iz svoje tvrtke za samo 100.000 eura. A u isto vrijeme potpisali su ugovor o kreditiranju s PBZ-om koji je isti taj stan procijenio na 2,373.450 kuna.

4. Ipak je gledao papire

Nakon Telegramovih otkrića o problematičnoj imovini i imovinskoj kartici, ministar Kujundžić ponudio je nekoliko osebujnih objašnjenja za te diskrepancije. Objašnjavajući kako je moguće da je kuću na Markuševcu procijenio na svotu znatno nižu od one na koju su je procijenili bankovni vještaci, ministar je izjavio da nije gledao što je procijenila banka. „Supruga je dizala kredite, tako da ja papire nisam ni gledao”, kazao je. Tu je priču demantirao Telegram objavivši ugovore o kreditiranju prema kojima ministar Kujundžić ne samo da je gledao papire, nego ih je i potpisivao.

5. Napadnuta novinarka je provalnik?

Pokušavajući objasniti napad na novinarku Slobodne Dalmacije u svojem rodnom selu, ministar je ponudio bizarno objašnjenje. „Napominjem da mi je u kuću u Ivanbegovini dosad provaljivano tri puta, što je policija istraživala, a u ovom slučaju je možda kod radnika pobudilo sumnju da se opet događa provala”, kazao je ministar. Ovdje smo objasnili koliko je ta pretpostavka apsurdna s obzirom na to da je novinarka pred kuću došla autom usred bijela dana, i da je dobro poznavala jednog od napadača.

6. A otkud mu kuća u Ivanbegovini?

Prema onome što je napisao u imovinskoj kartici, ministar je kuću naslijedio. Na današnjoj konferenciji za medije kazao je, citiramo: „Kuća u Ivanbegovini stoji tamo ista kao i prije 20 godina.” No, mediji su dokazali da to nije istina, a 24 sata su objavila sliku aplikacije Google Earth iz koje je jasno da je na mjestu današnje kuće 2005. bila samo prazna parcela.

7. Odakle sad odjednom nekakva cesta?

Ministar Kujundžić u imovinskoj kartici nije prijavio niti zemljišnu česticu u Svetoj Klari koja se proteže na 578 četvornih metara. Riječ je o nekretnini koja je u zemljišnim knjigama označena kao oranica i glasi na suprugu gospodina Kujundžića. Ministar je izjavio kako je riječ o pristupnoj cesti na koju će se uknjižiti Grad Zagreb, ali da je gruntovnica spora. U svakom slučaju Kujundžić nekretninu nije prijavio pune dvije godine, a morao je.