Sve što znamo o incidentu na Jakuševcu. Nesreće se nižu, smrad širi gradom, a od odgovornosti bježe apsolutno svi

Rano jutros dogodila se nesreća na zagrebačkom odlagalištu otpada. Jedan je radnik ostao bez ruke

FOTO: PIXSELL

U ponedjeljak oko 6:40 na zagrebačkom odlagalištu otpada Jakuševcu došlo je do odrona otpada u kojemu su ozlijeđena trojica radnika Čistoće. Radnici su prevezeni u KBC Zagreb, a jedan od njih je teško ozlijeđen.

Predstojnik klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu i terapiju boli u KBC-u Zagreb dr. Slobodan Mihaljević rekao je da je teško ozlijeđenom 59-godišnjaku amputirana ruka.

Dodao je da, uz amputiranu nadlakticu, ima slomljena tri rebra s lijeve strane i kompresivnu frakturu kralješka. Uz sve te teške ozljede, kako je naveo, 59-godišnjak nije životno ugrožen. Operiran je, u stabilnom stanju i pri svijesti. Ovo su ključni događaji dana:

Tomašević razgovarao s Plenkovićem

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević sazvao je u poslijepodnevnim satima hitnu presicu na kojoj je rekao da je razgovarao s premijerom Andrejem Plenkovićem. Navodi da su razgovarali o izgradnji centra za odlaganje otpada, a teme su bile financiranje i lokacija.

“Za nas lokacija nije sporna, ali želimo da ne bude sporna za sve aktere uključene u ovo. Danas je gradski HDZ spomenuo Resnik kao negativno rješenje, no nadam se da je riječ o pogrešci jer je HDZ glasao za ovu lokaciju”, rekao je Tomašević. Navodi da je bilo razgovora i o odlaganju otpada na području cijele županije.

“Imajući na umu predstojeće lokalne izbore, mi inzistiramo da to postrojenje bude isključivo za Grad Zagreb, a neko drugo postrojenje za Zagrebačku županiju. To su tri pitanja – lokacija, pitanje Zagrebačke županije i financiranje – koja su ključna za nastaviti dalje s projektom za zatvaranje Jakuševca”, rekao je i dodao kako je današnji nesretni događaj zadnje upozorenje. Tomašević je dodao kako nema riječi o ostavci direktora Čistoće Davora Vića.

Suspendiran odvoz smeća na Jakuševec

Ranije danas, Tomašević je izvijestio da je dovoz smeća na Jakuševec suspendiran, mjerenja ne pokazuju prekoračenja graničnih vrijednosti te je zatražio hitan sastanak s Vladom kako bi se konačno zatvorilo to odlagalište. Grad će uz inspekcije i policiju koji provode svoje istrage, napraviti vlastitu neovisnu istragu. “Angažirali smo stručnjaka, neovisnog, da napravi i on istragu, da se utvrde uzroci kako se ovo dogodilo, a kako se to više ne bi ponovilo”, naglasio je.

“Tražim hitan sastanak s Vladom da se utvrdi što se sve treba napraviti da se konačno zatvori odlagalište”, poručio je, podsjetivši da obećanja postoje 20 godina. “Mi radimo sve što možemo da ga što hitnije zatvorimo. Ali to nije samo odgovornost Grada, nego isto tako i države”, poručio je gradonačelnik uz apel da se što prije nađe zajedničko rješenje da se odlagalište zatvori i da se napravi novi centar u Resniku.

Iz gradske vlasti su kasnije izjavili kako se nadaju da će se u utorak redoviti odvoz smeća nastaviti. Tomaševićev zamjenik Luka Korlaet navečer je u izjavi za RTL Danas rekao da će se otpad odvoziti u krug Jakuševca, ali na “plohu koja je sigurna”. Dodao je i da radnicima žele osigurati “adekvatne uvjete rada”.

Sindikalisti tvrde da rad nije siguran

Zdravko Stoilković, predsjednik Sindikata radnika Čistoće u Zagrebačkom holdingu, rekao je na HTV-u da će s Upravom razgovarati o potencijalnoj sigurnoj lokaciji, ali nije siguran gdje bi ista mogla biti. “Mora se garantirati sigurnost našim radnicima da mogu odložiti otpad bez bilo kakve opasnosti. Ali ne znam na kojoj površini”, rekao je sindikalist i dodao kako su radnici potreseni i boje se novog odrona”, kaže.

Mumin Hodžić iz Sindikata komunalnih radnika i vozača Čistoće rekao je za Dnevnik Nove TV kako Grad u suradnji s Holdingom treba odlučiti kamo će se otpad sada prevoziti. Istaknuo je kako nema sigurnosti za rad.

“Radnici su još kod prvog odrona upozoravali da treba utvrditi je li moguće da dođe do drugih odrona ili kalvarija da bi radnici bili sigurni”, rekao je Hodžić i dodaje kako bi bilo neozbiljno već sutra odlagati otpad na isto mjesto.

Mještani Jakuševca prijete traktorima

Mještani Jakuševca su zbog ovog događaja najavili, između ostalog i blokade cesta. Kaže da će prvo pokušati mirnim putem doći do rješenja.

“Ako to ne ide, izaći ćemo s traktorima, kao naši seljaci. Zar mi nismo ljudi? Da moramo traktorima braniti dovoz smeća? Mogla se dogoditi katastrofa. Ne samo smrad, mogao je eksplodirati plin koji se taložio od 1964.”, rekla je za N1 Marina Murat, stanovnica Jakuševca.

“Mi smo spremni svojim životima ponovno nakon 2012. braniti odvoz smeća ovdje. Došlo je do nas, ovdje smo se rodili i više nema mogućnosti da se ovako nastavi. Nekako to moramo zaustaviti, makar našim životima. Nevjerojatno je što nam radi gradska uprava, vlast, svi živi”, rekla je.

Zabranjeno odlaganje u krugu 300 metara

U vezi odrona na Jakuševcu oglasio se i Državni inspektorat. U priopćenju kojeg je objavio portal 24sata prvo su se osvrnuli na odron koji se dogodio 11. studenoga.

Navode kako u inspekcijskom nadzoru nisu utvrdili propuste u provođenju i primjeni odredbi Zakona o zaštiti na radu. Što se današnjeg odrona tiče, navode kako su zabranili korištenje sjevernog dijela odlagališta otpada Prudinec-Jakuševec, uz Sajmišnu cestu u duljini od 300m i u dubini od 100m od Sajmišne ceste prema jugu.

Inspektorat javlja da je zabranjeno obavljanje svih radnih postupaka u području između sjevernog dijela odlagališta otpada Prudinec-Jakuševec i Sajmišne ceste, i to od betonske zgrade spremišta strojeva prema istoku u duljini od 300 metara.

Ministar Filipović prebacio ‘lopticu’

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović reagirao je priopćenjem na Tomaševićevu izjavu o tome da je odgovornost i na državnim tijelima.

“Izjava govori o nepreuzimanju odgovornosti gradskih vlasti za obavljanje poslova i dužnosti koje su im zakonima propisane. Nadležnosti su jasno definirane te uzimajući u obzir da Grad Zagreb svojom veličinom i količinama otpada značajno doprinosi ostvarenju ciljeva u gospodarenju otpadom, Vlada RH putem Ministarstva gospodarstva i održivog razvija kao i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kontinuirano pruža i stručnu i financijsku podršku kako bi se gospodarenje otpadom u Gradu Zagrebu unaprijedilo”, navodi.

Tvrdi da je u posljednjih godinu dana održao četiri sastanka s Tomaševićem na temu gospodarenja otpadom te da je Vlada osigurala iznos od 26.805.055,42 EUR za gospodarenje otpadom Grada Zagreba. “Gradonačelnik Tomašević mora preuzeti odgovornost za operativno vođenje sustava gospodarenja otpadom kako je definirano zakonom, kao što to preuzimaju svi gradonačelnici i općinski načelnici u Republici Hrvatskoj”, navodi se u priopćenju.

Situaciju komentirao i premijer Plenković

Premijer Andrej Plenković odbacio je Tomaševićevu tvrdnju da je država odgovorna što Jakuševec nije zatvoren. Smatra da onaj tko je preuzeo odgovornost za grad mora nešto i napraviti u gradu.

“Kako smo sad došli do toga da je Vlada odgovorna? Samo to mi nacrtajte, volio bih tumača da mi objasni. Gradonačelnik me zove doslovno sekundu prije nego što trebam držati govor u bolnici, kaže trebamo se čuti, ja kažem čut ćemo se kad završimo program, i sad smo došli do toga da je to odgovornost Vlade”, rekao je Plenković.

Pritom je prozvao Tomaševića i njegovu većinu u gradskoj skupštini i najavio da će Vlada pomoći Gradu Zagrebu kao što pomaže i svakom drugom gradu.

Zagrebački HDZ prozvao gradsku vlast

Nedugo nakon što je u medijima objavljena vijest o odronu, oglasio se zagrebački HDZ koji tvrdi da je još prije prvog odrona, otprije tri tjedna, “prvi upozorio da se na odlagalištu otpada Jakuševec-Prudinec aktiviralo veliko klizište te da je došlo do odrona zbog nezakonitog odlaganja biootpada”.

Prozivaju gradsku vlast koja se nakon prvog odrona javila priopćenjem tek četiri dana kasnije porukom da je “sve pod kontrolom”. Zagrebački HDZ navodi da će u sljedećim danima objaviti fotografije koje opovrgavaju tvrdnje zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića i njegove vlasti da se na Jakuševcu ne odlaže razvrstani biootpad.

Vijećnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Renato Petek na društvenim je mrežama poručio kako situacija s incidentima zahtjeva ozbiljan zaokret u gradskoj politici.

Na Jakuševcu došlo do eksplozije?

Iz Sindikata komunalnih radnika i vozača Čistoće poručuju kako je iz svega vidljivo da je moguće kako je došlo do eksplozije, no žele pričekati rezultate istrage.

Traže zaštitu radnika koji dolaze na deponij da se ne bi ponovila tragedija i navode kako su i oni sami upozoravali na prijetnju koja postoji na Jakuševcu i tražili bolje sigurnosne uvjete za djelatnike.

Stanovnici Jakuševca ogorčeni

Stanovnici Jakuševca ogorčeni najnovijim događanjima napali su Tomaševića i zatražili njegovu ostavku. Jedan od prisutnih stanovnika najavio je kaznene prijave zbog ugrožavanja ljudskih života i imovine.

Još jedan Zagrepčanin rekao je gradonačelniku da mu je nudio pomoć oko Jakuševca. “Poslao sam ti 50 poruka i nudio pomoć. Blokirao si me, a sad se skrivaš. Kad si došao na Jakuševac u dvije i pol godine? Ne usudiš se doći jer nemaš hrabrosti”, poručio je.

‘Stanje s otpadom u državi nije održivo’

Odron otpada komentirala je i Sandra Benčić iz Možemo! koja je navela da je važna mjera, uz redovite inspekcije i nadzor koji je na Jakuševcu po protokolu – bitan i angažman neovisnog vještaka. Smatra da situacija s otpadom u cijeloj zemlji nije održiva.

Podsjetila je na upozorenja i kazne koje smo dobili od Europske komisije i navela da će se takvo stanje održati dok Vlada ne dogovori sa županijama problem odlaganja otpada. Najavila je mjerenja raznih čestica u zraku tijekom dana kako bi se utvrdilo moguće zagađenje. Benčić smatra da je situaciju s otpadom trebalo rješavati puno ranije.

Upozoravali Tomaševića i inspektorat

Ivica Lovrić iz Kluba nezavisnih zastupnika, dugogodišnji bliski suradnik bivšeg gradonačelnika Milana Bandića, kazao je da je dobio poruku radnika o tome da je Jakuševec eksplodirao. Dodaje da su Tomaševića upozoravali na nezakonito odlaganje biootpada.

Lovrić navodi da će se tragedije i dalje događati te da su upozoravali Državni inspektorat i Tomaševića, no oni nisu radili svoj posao. Pozvao je glavnog inspektora Andriju Mikulića i Tomaševića da daju ostavke.

O tragediji se oglasio i C.I.O.S.

O odronu na Jakuševcu se oglasila tvrtka Eko-Flor Plus koja je u sastavu C.I.O.S.-a Petra Pripuza. Eko-Flor Plus je jedna od četiriju tvrtki koje upravljaju odlagalištem. Odbacuju bilo kakvu odgovornost za odron otpada.

Navode da se u tijelo odlagališta ugrađuje isključivo otpad koji doprema Zagrebački holding. Ostale tri tvrtke se o ovom događaju nisu oglasile.

Nije prvi odron otpada na Jakuševcu

Ovo nije prvi takav događaj na Jakuševcu. Do velikog odrona smeća došlo je i prije tri tjedna.

Tada nije bilo ozlijeđenih, no stanovnici tog dijela grada danima su živjeli uz smrad i plinove koji su se širili s odlagališta.